Kolik hodin tráví děti online, jak je odpoutat od mobilu a účinně předcházet vzniku závislosti, odpovídá odbornice

Datum publikace: 26. 10. 2021
Periodikum:
tvguru.cz
V návaznosti na náš poslední článek o seriálu Ulice, kde budou tento týden v nových epizodách řešit závislost malého chlapce na online hrách, vám přinášíme odpovědi na 3 zásadní otázky pro odbornici Mgr. Michaelu Slussareff, Ph.D. ze Studií nových médií na FF UK.

Existuje statistika – kolik hodin průměrně stráví dnešní děti na smart zařízeních?

Podle statistiky z roku 2020 (EU Kids Online) stráví české děti online v průměru 172 minut denně. Toto číslo nijak výrazně nevybočuje z evropského průměru. Také dívky, ani chlapci se příliš neliší. Vysoké odlišnosti můžeme ale najít u různých věkových skupin: děti ve věku 9-11 cca 2 hodiny denně, 12-14 let cca 3 hodiny denně a děti ve věku 15-16 let pak více než 4 hodiny denně. Spadá sem jak hraní her, komunikace, ale i vyhledávání informací, sledování videí, studium, zkrátka všechno. Nelze tedy podle samotného času usuzovat na problematičnost používání digitálních technologií. Pro posouzení jakési „nebezpečnosti“ bychom se měli ptát: Co dítě v online prostoru dělá? S kým? A z jakého důvodu? Jde o obsah vhodný pro věkovou kategorii dítěte? Komunikuje dítě s lidmi, které zná osobně, nebo jsou to cizí lidé? Baví se, anebo naopak utíká od problémů běžného života?

Celý článek najdete zde: https://www.tvguru.cz/kolik-hodin-travi-deti-online-jak-je-odpoutat-od-mobilu-a-ucinne-predchazet-vzniku-zavislosti-odpovida-odbornice/

Související články:
chlapec s mobilem