Když těhotenství nedopadá dobře a ženy přicházejí o miminko

Datum publikace: 21. 04. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Není větší bolest než přijít o dítě. Nerozhoduje, kolik mu bylo let nebo zda šlo o dítě nenarozené. Rodiny, které ztratily děťátko ještě v průběhu těhotenství nebo krátce po narození, se musely s tímto traumatem dříve vyrovnat samy. Dokonce často nevěděly, kde tělíčko skončilo. Dnes už mají nejen nárok na pohřeb, ale i na pohřebné.

Obrovský kus práce v této oblasti udělal Perinatální hospic Dítě v srdci. Založila ho roku 2014 Alena Peremská poté, co se sama musela vyrovnat s těžkou situací. Čekala třetí dítě a testy naznačily možnost vážné vývojové vady. Alena se najednou stala zrnkem mezi mlýnskými kameny, kdy část lidí radila těhotenství ukončit a stejně silná skupina doporučovala opak. „Potřebovala jsem o tom s někým mluvit. Potřebovala jsem informace a současně pocit, že jsem respektovaná bez ohledu na to, po které cestě se vydám,“ vzpomíná. Její příběh měl šťastný konec. Dcera se narodila zcela zdravá. „Celé to najednou dalo smysl asi o rok později. Narazila jsem na programy perinatální paliativní péče v Americe. To bylo přesně to, co jsem potřebovala, když jsme čekali naši Nelu,“ dodává zakladatelka spolku. Dnes působí organizace celostátně. Podporuje a provází rodiny zasažené ztrátou miminka v jakékoli fázi těhotenství, během porodu nebo krátce po něm. Poskytuje přímou péči, ale současně se snaží o osvětu mezi zdravotníky.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-kdyz-tehotenstvi-nedopada-dobre-a-zeny-prichazeji-o-miminko-40428136#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=abtest220_personal_layout_2_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Rodič drží ruku dítěte