Když rodiče často slyší: "Mami, mě bolí bříško…"

Datum publikace: 15. 08. 2017
Periodikum:
rodina.cz
Na začátku září se každoročně zvyšuje počet dětí, které rodiče přivádějí do ordinace dětského lékaře s bolením bříška a zažívacími potížemi. Bývají to většinou mladší školáci, ale tento problém se nevyhýbá ani předškolákům.

Moudrý pediatr nezjišťuje v takových případech pouze organickou příčinu potíží (zvláště pokud se mu nedaří žádnou diagnostikovat), ale zaměří se i na dušičku dítěte, tedy na stránku psychosomatickou. Protože děti jsou samozřejmě mnohem citlivější než dospělí, velká zátěž, kterou pro ně může být například přechod z domova od maminky do prostředí mateřské školy nebo ze známého prostředí školky do "velké školy", na ně má mnohem větší dopad.

Stejně tak dítě během celého roku nadměrně zatěžují takové tíživé situace, jako jsou hádky či rozvod rodičů, úmrtí v rodině, šikana ve škole (ale může se vyskytovat už i ve školce) a i jiné obavy a strachy - to vše se obvykle projevuje nejdříve bolestmi břicha, nauzeou, někdy i zvracením.
V takových případech je vždy na místě pohovor lékaře s rodiči a následně bývá doporučena návštěva dětského psychologa, případně pedagogicko-psychologické poradny. Protože je však strava v dětství velmi důležitá, je třeba nenásilnou formou "pracovat" na tom, aby se somatické obtíže upravily co nejdříve - řešení psychologické mívá sice dobré výsledky, ale bývá to často "běh na dlouhou trať".

Několik rad našich prababiček

Při bolestech bříška, nadýmání, nechutenství, při průjmu či zácpě může pomoci řada bylinek či koření, které dobře znaly a s úspěchem používaly naše babičky, či ještě spíše prababičky. Ty například při žaludečních křečích vařily dětem fenyklový čaj nebo připravovaly heřmánkový zábal, který podrážděný žaludek velmi zklidňoval. Nadýmání, jímž některé děti často trpí, je většinou neškodné a růstem, pravidelným pohybem či změnou stravovacích návyků samo zmizí. Při akutních bolestech však můžeme dítěti pomoci například kmínovým čajem.
Při průjmu i zácpě pomáhá lněné semínko - přidáváme ho do potravy nebo můžeme dítěti dát půl až jednu čajovou lžičku lněného oleje a zapít vodou. Výborně "funguje" i uvařená mrkev a rýže. Na dětské nechutenství se osvědčuje dětský bylinný "likér", který podporuje chuť k jídlu a navíc většině dětí chutná.

Celé znění článku najdete na: https://www.rodina.cz/clanek11084.htm

> další zprávy z médií