K vyšetření embrya stačí lékařům jediná buňka

Datum publikace: 12. 05. 2016
Periodikum:
lidovky.cz
Speciální vyšetření může podstoupit embryo vzniklé na klinice pro umělé oplodnění ještě před zavedením do matčiny dělohy. Postačí jedna buňka.

Časté spontánní potraty i po přirozeném otěhotnění, několik neúspěšných cyklů umělého oplodnění nebo výskyt závažného genetického postižení v rodině, to všechno jsou důvody k provedení preimplantačního genetického vyšetření embryí. To se ve světě dělá od konce devadesátých let 20. století a jeho význam roste i u nás. 

„Preimplantační genetická diagnostika (PGD) umožňuje vybrat zdravé embryo bez konkrétní genetické zátěže,“ vysvětluje Sylvie Hlaváčová, embryoložka ze zlínského institutu reprodukční medicíny Unica. Jde o způsob, jak otestovat embryo ještě předtím, než je vůbec implantováno do matčiny dělohy, a tedy zároveň možnost, jak vybrat takové, které neponese konkrétní genetickou zátěž.

„Vyšetření spočívá v odběru jedné nebo několika buněk z embrya a jejich genetickém vyšetření. Využívá skutečnosti, že každá buňka embrya by měla obsahovat stejné genové vybavení a že při vývoji embrya nejsou jednotlivé buňky ještě specializovány, a tak odebrání buněk neovlivní další vývoj embrya,“ popisuje princip Monika Koudová, lékařská genetička a vedoucí genetického programu pražského centra Gennet.

Celý článek naleznete na: https://relax.lidovky.cz/nadeje-pro-rodiny-s-dedicnou-nemoci-dul-/zdravi.aspx?c=A160509_103522_ln-zdravi_ape

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: