K tonoucímu se nesnažte sami přibližovat, i malé dítě je schopné vás utopit, říká vodní záchranář

Datum publikace: 20. 07. 2022
Periodikum:
prozeny.cz
Teplota stoupá a kdo může, pospíchá k vodě. Anebo rovnou do vody. Z rychlého přechodu mezi horkem a chladem ale může vzniknout malér. Co dělat, když na hladině zahlédnete bezvládné tělo? Kdy pomůže stáhnout topícího se člověka pod hladinu? A proč jsou nafukovací kruh či rukávky pro neplavce životu nebezpečné?

Vodní záchranář Daniel Vičan, jenž slouží na slapské přehradní nádrži, v podcastu MUDr.ování na téma bezpečí u vody vzpomíná, že tonoucího naposledy zachraňoval před dvěma lety. „Mladý muž, otec od rodiny, vyskočil rozpálený z loďky do vody, dostal infarkt a začal se topit. Naštěstí se mu to stalo přímo před naší základnou, takže pomoc byla okamžitá a vše dobře dopadlo,“ vypráví záchranář.

Většinou se ale podobně dramatické situace odehrávají jinak. Topícího totiž stihnou vytáhnout lidé, kteří ho zahlédnou. Pokud má tedy štěstí, protože tonoucí ani nekřičí o pomoc, ani nemává rukama. „Člověk se většinou topí, protože nemá sílu. Pokud ještě se ještě zvládne hýbat, pak se také dokáže udržet na vodě,“ vysvětluje Daniel Vičan.

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/mudrovani-vodni-zachranar-daniel-vins-81934

záchranka