Jen 7 % dospívajících homosexuálů se svěří rodičům, odhadují odborníci

Datum publikace: 24. 01. 2017
Periodikum:
zpravy.iDNES.cz
Na Lince bezpečí přijmou každý den přibližně jeden až dva hovory, ve kterých se děti a dospívající radí a ptají ohledně homosexuality. Často se bojí, jak je okolí přijme a jak bude jejich život vypadat dál. Překonat to vyžaduje podle vedoucího Linky bezpečí Petera Porubského hodně odvahy, stále totiž leckde přetrvávají určité předsudky.

Nejčastější jsou hovory ohledně sexuality během letních prázdnin, kdy mají děti volno a více času. Informuje o tom portál zpravy.iDNES.cz.

Pracovníci Linky bezpečí je ale přijímají po celý rok, zejména od dětí ve věku čtrnácti až šestnácti let. V tomto období děti přechází z puberty do adolescence, stále víc dospívají a začínají se jim "zapalovat lýtka". První lásky jsou často nepochopitelné a zmatené, natož pokud se dítě zamiluje do osoby stejného pohlaví. Následují hodiny a hodiny přemýšlení nad sebou samým, kým bych chtěl být a kým jsem. 

Coming out jako životní zlom

"Pro gaye a lesby je přiznání si vlastní sexuální orientace snad nejzlomovější období a hodně závisí na reakci okolí. Dítě se totiž od dětství potkává s homofobními postoji ve společnosti, ať už je to rodina, média, přátelé či politici. Překonat sám sebe a dovolit si o sobě přemýšlet jako o gayovi a lesbě, o kterých dítě předtím slyšelo tolik vtipů a urážek, chce hodně odvahy," říká vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. 

Nejčastěji děti pracovníkům Linky bezpečí pokládají otázky spojené s takzvaným "coming outem" neboli procesem, kdy o své odlišné sexuální orientaci říkají ostatním. Nestane se tak většinou najednou, ale klidně i v horizontu několika let postupně říkají o své sexuální orientaci svým nejbližším, rodině, dalšímu příbuzenstvu, spolužákům nebo kolegům apod. 

Celé znění článku najdete na: http://ona.idnes.cz/dospivajici-a-homosexualita-coming-out-d99-/deti.aspx?c=A170122_215656_deti_haa

> další zprávy z médií