- Domů
- O čem se mluví
- Jan Hnízdil: Místo dětí bývá nutné léčit rodiče
Jan Hnízdil: Místo dětí bývá nutné léčit rodiče
Datum publikace: 14. 07. 2016
Periodikum:
marianne.cz
Obvykle slýcháme názor, že malé děti bývají hodně nemocné, protože právě tak získávají imunitu. Lékař Jan Hnízdil zabývající se celostní medicínou má ale jiný názor. Podle něj za nemoci našich potomků mohou nezdravé vztahy v rodině.
Takže viníkem nemocí našich dětí může být třeba naše nervozita, smutek nebo hádky?
Americký psycholog Howard Friedman zjistil, že se emoce přenášejí jako nákaza. Stačí, abyste pobývala dvě minuty v uzavřené místnosti s dominantním člověkem, který je depresivní, úzkostný, zlostný nebo negativistický, a jeho emoce „chytíte“.. Opačně to bohužel nefunguje. Příjemný, laskavý, ale méně dominantní člověk dominantního vzteklouna pozitivními emocemi nenakazí. V rodině bývá většinou matka ta vedoucí, dítě je podřízené. A pokud je vzteklá, podrážděná nebo vystresovaná, dítě to od ní chytí a začne stonat. Začíná to obvykle potížemi s imunitou nebo třeba bolestmi hlavy, mají toho totiž plnou hlavu. Maminka je nervózní, já ji mám rád, nevím, co s tím mám dělat… Dítě své problémy začne ztělesňovat. A nemusí se hned jednat o hádky mezi rodiči, stačí emoční napětí matky.
Kdy to vlastně začíná?
Neuropsycholožka Kathleen Taylor zjistila, že mozková centra odpovědná za odolnost vůči stresu se vyvíjejí už v nitroděložním období dítěte. Pokud je budoucí maminka v úzkosti, depresi, zkrátka duševní nepohodě, její stres se všemi možnými kanály, cévními, nervovými a hormonálními, přenáší na dítě. Narodí se pak člověk, který má sníženou odolnost vůči stresu. Je přecitlivělý, úzkostný, neklidný, hyperaktivní, trpí různými poruchami chování a koncentrace. Zároveň má sníženou imunitu, snadno onemocní, rodiče s ním začnou obíhat doktory a ti začnou pátrat po nějaké objektivní příčině potíží, předepisovat léky. Klíč k pochopení je přitom v životních podmínkách těhotné matky.
Platí přímá úměra, že čím větší stres, tím vážnější potíže?
Klasická medicína i pacienti jsou přesvědčeni, že rakovina je útok zvenčí. Mluví se o ní jako o terorismu, buňky napadají tělo odněkud ze zálohy, útočí a ničí. Ukazuje se ale, že tak to není. Lidské tělo totiž i za normálních podmínek čas od času vyprodukuje atypickou buňku. Pokud je imunitní systém v dobré kondici, izoluje ji a zlikviduje. Když je ale oslabený, buňka se začne množit, metastázovat, až člověka zahubí. Imunitní systém však neoslabuje jen stres, ale především životní prostředí. Nejde to svalit jen na rodiče: oni se hádají, a dítě má z toho leukémii, to opravdu ne. Rakovina je zrcadlo stavu a způsobu života naší společnosti.
Mohou být někdy děti dominantnější než rodiče a taky je ovlivňovat?
Ano, může to fungovat i obráceně. Třeba já sám jsem zrovna v obtížné životní situaci. Nezvládal bych ji tak, jak zvládám, kdyby vedle mě nebyla má dcera Johanka. Je nesmírně pozitivní, citlivá, láskyplná, stejně jako má manželka. Přijdu domů, vezme mě do náručí, hladí mi hlavu, táto, to bude dobré… Přenáší na mě pozitivní emoce. Přitom sama si nedávno přivodila těžkou kožní infekci. Tak svědomitě se připravovala na přijímací zkoušky na výtvarnou školu, až z toho onemocněla. Emoce obrátila proti sobě. Říkali jsme, vždyť se nic nestane, když se nedostaneš, ale mohli jsme jen přihlížet. Vypovídá to o její povaze, veškerá naše láska, pochopení nestačily. A teď léčí ona mne.
Celé znění rozhovoru najdete na: http://www.marianne.cz/rozhovory/jan-hnizdil-misto-deti-byva-nutne-lecit-rodice