Jak vybrat správnou střední školu? K podání přihlášek zbývá už jen pár dní

Datum publikace: 05. 01. 2018
Periodikum:
ctidoma.cz
Téměř osmdesát tisíc deváťáků čeká tento školní rok zlomové rozhodnutí. Výběr střední školy, přijímací řízení a přechod do dalšího stupně vzdělávání. Jak vybrat tu správnou střední školu a nešlápnout vedle?

O výběru střední školy si rozhoduje 42 procent dětí zcela samo. 56 procent budoucích středoškoláků se radí společně s rodiči a více jak polovina rodičů přiznává, že poprvé se o dané střední škole dozvěděli od svého potomka. "Většina žáků, konkrétně 60 procent, učiní finální výběr střední školy v 9. ročníku. 30 procent má jasno už od 8. třídy a zbytek se pro naši školu rozhodl ještě dřív," uvedl například ředitel školy zaměřené na IT obory Martin Vodička. 

Každá střední škola představuje přípravu na budoucí povolání, proto by její výběr neměl nikdo podcenit. "Už nyní je třeba školu vybírat v perspektivě jednotlivých oborů na pracovním trhu. Osobně máme zkušenosti s absolventy i vysokých škol, kteří si následně dodělávají výuční list, jelikož v tom spatřují jistotu uplatnění a dobrého ohodnocení," upozornil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov. 

Na facebookovém profilu je možné vysledovat aktivity typu zahraničních stáží, účasti na odborných soutěžích, praxe ve firmách nebo v rámci odborných cechů a dalších. Publikované novinky vypovídají o aktivitě školy, která umožňuje žákům rozvoj nejen odborný, ale i osobnostní. 

Zájmy dítěte i názor výchovného poradce 


Při výběru školy by měl být prvotní zájem dítěte. Sekundárním faktorem jsou studijní předpoklady – bude spokojenější a úspěšnější ve specializovaném oboru, nebo na všeobecném gymnáziu? 

"Děti někdy bývají zaskočeny nároky, se kterými se poprvé setkají na střední škole, a pokud je výuka nebaví, rychle ztrácí motivaci. Proto je velmi důležité řídit se při výběru školy jejich zálibami. Napoví i názor výchovného poradce ze základní školy, který zná schopnosti a předpoklady žáka. Například u našich uchazečů očekáváme zájem o techniku a počítače jako takové, určitě by neměli mít odpor k matematice, všechno ostatní jsme schopni je naučit," vyjmenoval Martin Vodička. 

Celý článek k přečtení na https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/2018-01-03-jak-vybrat-spravnou-stredni-skolu-k-podani-prihlasek-zbyva-uz-jen-par-dni

další zprávy z médií