Jak si vede Česko v oblasti lidských práv? Hlavními problémy jsou diskriminace a tělesné tresty

Datum publikace: 04. 06. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Nedostatky v oblasti lidských práv v Česku se týkají především diskriminace romských žáků, podmínky kastrace při úřední změně pohlaví, používání tělesných trestů u dětí a nerovnosti žen a mužů na pracovním trhu. Redakce serveru iROZHLAS.cz získala exkluzivní přístup ke zprávě z roku 2022, která popisuje stanoviska mezinárodních orgánů k situaci v Česku. Ta budou vládě představena na středečním jednání.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal v roce 2022 rozhodnutí ve 29 stížnostech týkajících se České republiky. Ve 14 procentech případů dospěl soud k závěru, že došlo k porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. V důsledku toho České republice vznikly závazky ve výši 1,4 milionu korun.

„Obecně lze konstatovat, že si Česká republika vedla poměrně dobře, ale stále máme mezery v implementaci předchozích rozhodnutí,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Petr Konůpka, vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/evropsky-soud-pro-lidska-prava-ceska-republika-diskriminace-romskych-zaku-umluva_2305310700_ank

dívka v lese