Jak s dětmi mluvit o smrti

Datum publikace: 21. 10. 2016
Periodikum:
Miminko
Téma, které by nemělo být tabu. Smrt si totiž nevybírá. I malé dítě se s ní může setkat a dříve či později se na ni bude ptát. Třeba zrovna na Dušičky, když vzpomínáte na babičku nebo dědečka. Jak s dětmi vlastně mluvit o tomto citlivém tématu, abychom jim nelhali, ukojili jejich přirozenou zvídavost a zároveň je příliš nerozrušili?

Umírání je ožehavé téma nejen pro rozhovory s dětmi. Informuje o tom časopis Miminko.

Společnost se často tématům sexu a smrti vyhýbá, i když bulvární noviny jich bývají plné. Slušností je o tom příliš otevřeně nemluvit. Anebo ano, ale s veškerou diskrétností a častým zjemňováním reality nebo hledáním těch správných slov. Malým dětem se v těchto oblastech bohužel často lže. Dnešní doba přináší větší otevřenost a začíná se více dbát na to, aby děti byly od počátku, kdy projeví zájem, informovány. Stejně se tomu nelze vyhýbat příliš dlouho anebo jim věšet bulíky na nos.

Smrt není zlá

Co zlé je, to umírání je, říká Jiří Wolker ve své básni. Ta tam je doba, kdy se dětem říkalo, že děti nosí čáp nebo vrána a po smrti všichni dobří lidé půjdou do nebe. Samozřejmě, že náboženské vyznání rodičů nepochybně má jistý vliv při informování potomka o této ožehavé záležitosti, nicméně mnoho odborníků razí názor, že dětem se nemá lhát a není dobré je ušetřit pravdy jenom proto, abychom je před ní chránili.

Pozor na syrové prozření v pozdějším věku

To následné a velmi skutečné, syrové prozření v pozdějším věku může katastrofálně ohrozit pevně vybudovaný vztah s rodičem založený na vzájemné důvěře, která tímto bude pochopitelně narušena a zpochybněna. Tohle se týká jakýchkoli lží. Čápa, vrány, Ježíška nebo zatajení smrti blízké osoby nebo zvířecího mazlíčka. Takové to, že králíček se ztratil nebo ta kočička si s myškou jen hraje a nic se jí nestane, není vhodnou přípravou na život pro vaše dítě a navíc je to lež.

Celé znění článku najdete v časopise Miminko: http://www.casopis-miminko.cz/

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: