Jak poznat včas astma? U dětí pozor na zahlenění, říká doktor

Datum publikace: 02. 12. 2015
Periodikum:
lidovky.cz
Astma patří k jednomu z nejrozšířenějších onemocnění u nás i ve světě. V Česku se astma vyskytuje asi u 8 procent lidí.

Nejohroženější skupinou jsou děti, astma postihne až 15 procent z nich. Výskyt astmatu, především pak u dětí, celosvětově stoupá.

Z různých typů astmatu se u dětí vyskytuje nejčastěji astma alergické. Děti ohrožuje také nebezpečné těžké astma, které má podobné příznaky se záchvaty dušnosti. Těžké astma je zákeřné a nevypočitatelné v každém věku. Děti s těžkým astmatem nicméně mívají menší rezervy a při záchvatu dušnosti u nich snáze nastane nedokysličení organismu.

Jak astma včas poznat?

U dětí do čtyř let se obvykle neprovádí spirometrie, základní vyšetření. Děti při vyšetření špatně spolupracují. Základem bývá především analýza příznaků a anamnestických údajů. „U některých dětí se mohou první astmatické potíže objevit jen ve formě opakovaných viróz nebo stavů zahlenění a přímé příznaky zúžení průdušek nemusejí být přítomny. Často jsou tyto děti opakovaně léčeny antibiotiky nebo i léky na „posílení imunity" a na astma se vůbec nepomyslí," dodává profesor Petr Pohunek z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

 

Celé znění zprávy najdete na https://relax.lidovky.cz/jak-poznat-vcas-astma-u-deti-pozor-na-zahleneni-rika-doktor-pax-/zdravi.aspx?c=A151201_103317_ln-zdravi_ape.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: