- Domů
- O čem se mluví
- Jak naučit dítě zodpovědně plnit domácí úkoly
Jak naučit dítě zodpovědně plnit domácí úkoly
Datum publikace: 30. 11. 2017
Periodikum:
eurodenik.cz
Kvůli plnění domácích úloh dochází mnohdy k rodinným hádkám, křiku a pláči. Jak se tomu vyhnout a zvládnout všechno v klidu, nám poradili dětští psychologové a pedagogové. Zvládnout školní roky – to není těžké jen pro děti a dospívající, ale i pro jejich rodiče a celou rodinu.
Jak to celé zvládnout, najít v sobě sílu a trpělivost a pomoct dítěti oblíbit si školu a zodpovědně plnit domácí úkoly, nám poradili psycholog Alexandr Asmolov, ředitelky gymnázia Iriny Boganchevy a dětské psycholožky Iriny Katin-Yarchevy.
Pamatujte, že škola není ta nejdůležitější věc v životě!
Mnozí rodiče se chovají, jakoby to nejdůležitější v životě dítěte bylo učení a známky. Proto pak nutí dítě sedět celá odpoledne nad úkoly, chodilo na hodiny doučování a o víkendech si opakovalo probranou látku. Mnozí rodiče nutí děti přepisovat domácí úkoly tak dlouho, dokud nejsou bez jediné chybičky. Škola ve skutečnosti není to nejdůležitější. A dobré známky už vůbec ne. Příliš velkým tlakem stresujete dítě, ale i sebe. Je velice obtížné najít v sobě sílu na to sedět každodenně s dítětem celé hodiny nad učením a domácími úlohami.
Mnohem důležitější než prospěch je vztah dítěte k vědomostem, váš vzájemný vztah s dítětem, jeho psychologické pozadí, a vaše zapojení do vzdělávání dítěte. Přílišné lpění na výsledcích vede k tomu, že o sobě rodiče začínají pochybovat, a dítě se začíná domnívat, že ho doma milují pouze za jeho známky a úspěchy. Takový pocit v něm může zůstat až do dospělosti a ovlivňovat všechny jeho budoucí vztahy s lidmi.
Nedokončený úkol není žádnou tragédií, vynechání jednoho školního dnu není katastrofou a nějaká ta špatná známka nezničí dítěti celou budoucnost.
Pomozte dítěti překonat strach z domácích úkolů
Když se posadíte nad domácí úkol, může být dítě zmatené a netuší, co se po něm chce, jak si se zadáním poradit. V takové chvíli je řada na rodičovi, aby dítěti pomohl, poradil dítěti, kde začít a citlivě ho navedl na správnou cestu. Buďte trpěliví a vysvětlete dítěti vše, na co se zeptá.
Jakmile dítě úkol pochopí, nezapomeňte ho pochválit. Časem přestane cítit obavy při setkání s novými a neznámými úkoly.
Objasněte sami sobě: proč je tak důležité dělat domácí úkoly?
Většina rodičů děti učí, že plnit domácí úlohy je důležité. Děti ale nechápou, proč tomu tak je. Když se zeptají, měli bychom mít připravenou smysluplnou odpověď. Slzy a pláč pokaždé, když přijde na řadu učení - to je přímá cesta k tomu, aby dítě začalo být uzavřené a nedůvěřivé.
Jistě, dítě musí pochopit, že existují povinnosti, které je třeba plnit (stejně jako třeba čištění zubů a každodenní hygiena), dítě by se však nemělo začít školy bát. Pokud se z života dítěte stane jen nekonečný sled nudných a otravných povinností, které ho dokonce dohánějí k pláči, rodič se stane přísným despotou, dítě se do sebe uzavře a nebude výjimkou, pokud se u něho rozvinou nejrůznější psychické potíže.
Celá článek k přečtení na: https://web.archive.org/web/20210731062418/http://eurodenik.cz/zivotni-styl/jak-naucit-dite-zodpovedne-plnit-domaci-ukoly.