Jak moc je nebezpečné, když vaše dítě chytí klíště? A co dělat?

Datum publikace: 23. 05. 2016
Periodikum:
blesk.cz
Dlouho to vypadalo, že před klíšťaty nás straší zejména výrobci vakcíny proti klíšťové encefalitidě a že riziko nákazy nějakou nemocí od těchto členovců není zase tak velké. Bohužel se však potvrzují předpovědi, že klíšťat je stále více a jsou svým způsobem stále agresivnější.

Mírné zimy totiž jejich populaci nedecimují, a tak je mnohem snazší je chytit. Vyskytují se navíc i tam, kde dříve nebyla, třeba na horách. Lékaři navíc tvrdí, že přibývá i nemocí, které šíří.

Před několika lety si můj třináctiletý syn jedno červnové nedělní odpoledne začal stěžovat na to, že ho pálí oko. Banalita, na kterou jsem mu druhý den chtěla koupit oční kapky. Za další dvě hodiny přišel s tím, že má nějaký divný pocit na tvářích a kolem pusy. Za další hodinu mu prostě spadl koutek a půlka obličeje mu ochrnula. Svědící oko byl jen začátek – důsledek toho, že nemrkal, jen si to neuvědomoval.

Nebylo co řešit, vyrazili jsme na pohotovost do Nemocnice Motol. Jelikož syn měl v květnu klíště na uchu, zdála se příčina celkem jasná: lymská borelióza. To samé si mysleli i lékaři na motolské dětské neurologii, takže syna ještě v noci poslali na lumbální punkci a odběr mozkomíšního moku. Ale prokázat to nebylo nijak snadné, což jen ukazuje, jak záludná borelióza je.

Syn neměl červenou skvrnu s bílým středem

Trvalo několik dalších dnů, než lékaři vůbec v krvi a mozkomíšním moku nějakou tu borelii – nebo protilátku proti ní – našli a mohli potvrdit původně tak jednoznačnou diagnózu. O tom, že syn v místě přisátí členovce neměl typickou červenou skvrnu s bílým středem a že neměl ani žádné příznaky připomínající lehkou virózu, ani nemluvím.

Díky tomu, že se na nemoc přišlo včas, stačily dva týdny v nemocnici a silná antibiotika v tabletkách, nedošlo ani na nitrožilní podávání. Vše zůstalo bez následků i díky rehabilitaci. Předejít nemoci se každopádně nedalo, proti borelióze se zatím očkovat nedá. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy, která je přitom několikrát vzácnější.

Celé znění článku najdete na: http://www.supermamy.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-detske-nemoci/395270/jak-moc-je-nebezpecne-kdyz-vase-dite-chyti-kliste-a-co-delat.html

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: