Inteligentní člověk zneužívání pozná. Podezření ale nesmí rodinu rozvrátit

Datum publikace: 23. 02. 2015
Periodikum:
idnes.cz
Jakmile je vyřčeno podezření na týrání či sexuální zneužívání dítěte, znamená to v současnosti naprostý rozklad a stigmatizaci rodiny.

To je chyba, neboť rodina většinou nějakým způsobem bude muset fungovat dál, i v případě, že ke zneužívání došlo, říká v rozhovoru pro iDNES.cz nová ředitelka nadace Naše Dítě Monika Šimůnková.

Případů, kdy je ohlášeno týrání dětí, každým rokem přibývá. Čím si to vysvětlujete? Je to tím, že lidé na tyto případy častěji upozorňují?

To je určitě jeden z faktorů, protože například naše kampaň za to, aby si lidé všímali více, běží již několik let. Stále upozorňujeme, že v případě, kdy je na dětech pácháno týrání nebo zneužívání, tak má každý ohlašovací povinnost. Myslím, že lidé si dnes více všímají.

Nemůže to přerůst do druhého extrému, kdy se budou vážná obvinění vznášet na základě sebemenších záminek?

Je to samozřejmě velmi citlivé témaa na případech posledních měsíců, třeba v Nýrsku nebo českých dětí v Norsku vidíme, jak takové podezření dokáže rodinu totálně zničit. V kontextu těchto případů se může zdát, že situace se obrátila do druhého extrému.

 

Celé znění rozhovoru najdete na http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-monikou-simunkovou-dmw-/domaci.aspx?c=A150216_143101_domaci_zt#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box.

> další zprávy z médií