Infografika: Jak se ve světě cenzuruje internet a jak je na tom Česko?

Datum publikace: 12. 07. 2017
Periodikum:
tyinternety.cz
Když loni prošla parlamentem novela loterijního zákona, která umožnila blokovat online loterie, rozvířila se znovu diskuze o riziku cenzury internetu. Jak je na tom Česko v porovnání se zbytkem světa? Na to se můžete podívat v infografice, kterou publikovala skupina bezpečnostních expertů vpnMentor.

"Přístup k informacím a obsahu na internetu je stále omezován online cenzurou. Jeví se tak jako poslední překážkou ke svobodě informací," říká Ariel Hochstadt, spoluzakladatel společnosti vpnMentor, autor knih o online problematice a bývalý manažer pro Gmail.
Jak se liší cenzura internetu ve světě? Zatímco v Rusku budete mít omezený přístup k politickým médiím, v sousedním Finsku se pouze nedostanete na torrent a v USA nebo Velké Británii není internet omezen skoro vůbec. Překvapující umístění v tomto žebříčku má Japonsko, kde omezení chybí zcela.

Cenzura internetu v ČR není

V Česku je volný přístup k informacím na poměrně dobré úrovni. Svoboda řeči je narušována pouze popíráním komunistické minulosti a holokaustu a samozřejmě nenávistných projevů. Velkým pozitivem je vládou nekontrolovaný vyhledávač Seznam.cz, což mimo jiné znamená, že Google nemá takovou moc.

Podle tohoto žebříčku má Česko dobrou známku 9,5 z maximálních 10. Lépe než my jsou na tom ale USA, Kanada, Japonsko, Estonsko, Island a většina zemí západní Evropy. Předběhlo nás třeba i sousední Slovensko.
Přesto jsme na tom dobře. " Na druhou stranu, opatření vlády přijaté v lednu 2017 o omezení herních a loterijních společností může být varovným signálem. VPN tak zůstává důležitým nástrojem pro ochranu soukromí a samozřejmě díky skryté adrese máme nabídku Netflix neomezenou," říká Ariel Hochstadt.

Celé znění článku najdete na: http://tyinternety.cz/technologie/infografika-jak-se-ve-svete-cenzuruje-internet-a-jak-je-na-tom-ceska-republika/

> další zprávy z médií