Domácí dětská paliativní péče není dostupná

Datum publikace: 22. 06. 2016
Periodikum:
Zdravotnictví a Medicína
Není nic horší než bezmocné přihlížení umírání dítěte. Je proto alarmující, že v České republice jsou jen tři instituce, které v takových situacích nabízejí pomoc dětem a rodinám v domácím prostředí. Pomoc navíc není hrazena ze zdravotního pojištění. Mohlo by dojít k nápravě…

Nejen o vzniku nové pracovní skupiny informuje časopis Zdravotnictví a Medicína.

Pomoc umírajícím dětem a jejich rodinám v domácím prostředí u nás nabízejí pouze 3 instituce. Péče navíc není hrazena ze systému zdravotního pojištění. Situaci chce změnit nově vzniklá pracovní skupina.

Dětská paliativní péče je určena rodinám, jejichž dítěti bylo diagnostikováno život ohrožující nebo život limitující onemocnění. V případě České republiky se jedná o několik tisíc nevyléčitelně nemocných dětí ročně. Většina život limitujících onemocnění má jasnou prognózu – nedává naději na uzdravení, zato vyžaduje nesmírně náročnou péči. Nejčastěji se jedná o nenádorové diagnózy, tedy např. dědičné poruchy metabolismu, vrozená neurodegenerativní onemocnění, nervosvalová onemocnění, závažná postižení mozku vzniklá např. v období kolem porodu či po úrazu.

Vytvořit standardy pediatrické paliativní péče

Pacienti s onkologickou diagnózou tvoří zhruba 20 % dětí vyžadujících paliativní péči. V České republice je domácí paliativní péče pro většinu dětí dostupná pouze omezeně. Zlepšení situace u nás chce prosadit nově vzniklá Pracovní skupina dětské paliativní péče, která je součástí České společnosti pro paliativní medicínu ČLS JEP. "Cílem pracovní skupiny je vytvořit standardy pediatrické paliativní péče v ČR a zajistit i dlouhodobě udržovat její dostupnost v rámci celé republiky," říká předsedkyně pracovní skupiny MUDr. Mahulena Mojžíšová.

Celé znění článku najdete v tištěném vydání časopisu Zdravotnictví a Medicína: https://zdravi.euro.cz/

> další zprávy z médií