Do pěstounské péče míří v Česku stále víc dětí. Jejich počet v ústavech klesá

Datum publikace: 26. 09. 2016
Periodikum:
zpravy.rozhlas.cz
Třebaže pěstounů u nás přibývá, v ústavech stále končí ročně stále desítky dětí. Česko je jednou z posledních zemí v EU, kde jsou do ústavů umisťovány i kojenci.

Naštěstí opuštěné děti stále častěji míří do náhradní péče nebo k adopci. Stát před několika lety vytvořil takzvané krizové pěstounství, rodiny, u nichž jsou děti jen na přechodnou dobu. „Chceme se zaměřovat spíš na kvalitu, aby lidé neměli představu, že dostanou blonďatou, modrookou holčičku rodičů po autonehodě. Potřebujeme rodiny pro čtrnáctileté romské děti a potřebujeme, aby je někdo přijal a konečně je měl rád," vysvětluje Kateřina Šlesingerová z ministerstva práce a sociálních věcí. Dlouhodobí pěstouni dostávají od státu měsíční dávky na děti. Pokud mají v péči jedno, berou 8 tisíc korun, na dvě děti 12 a na tři 20 tisíc. Vyšší částky dostávají ti, kteří se starají o postižené děti. Krizoví pěstouni pak pobírají měsíčně 20 tisíc korun a jsou připraveni kdykoliv dítě přijmout do péče. Každý, kdo se chce o děti starat, musí projít důkladným školením a řada lidí to během procesu vzdá, říká Zdeněk Soudný ředitel společnosti Dobrá rodina. V některých regionech je pěstounů stále málo, například v Pardubickém kraji nebo na Vysočině.

Celé znění  článku najdete na: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/do-pestounske-pece-miri-v-cesku-stale-vic-deti-jejich-pocet-v-ustavech-klesa_201609250600_amanourova.