Dítě zrcadlí situaci doma. Když jsou problém rodiče, dítě bez nich neopravím, říká vedoucí poradny

Datum publikace: 09. 02. 2021
Periodikum:
rozhlas.cz
Až třetinu případů násilného chování v rodinách odhalí školy a další vzdělávací instituce. V době distanční výuky jsou ovšem možnosti jejich zásahu velmi omezené. „Teď ještě nemusí být nárůst tak veliký. Velmi se ale v poradně bojíme doby, kdy se uvolní opatření a děti se dostanou zase do kontaktu,“ přiznává vedoucí Rodinné poradny Centra sociálních služeb v Ostravě Veronika Gawlíková.

V rodinné poradně v Ostravě pomáhají přibližně osmi stovkám klientů za rok, z toho stovku tvoří právě děti. V loňském roce počet dětí klesl o čtvrtinu. Přesto to podle šéfky poradny není důvod k optimismu.

„Není to o tom, že by služby pro děti a rodiny nebyly dostupné – ony fungují stále i během nouzového stavu. Pro děti i rodiče ale může být těžší nás kontaktovat, protože jsou v neustálé přítomnosti násilné osoby,“ říká Gawlíková.

Ačkoliv školní výuka probíhá i v době pandemie, její distanční forma do značné míry komplikuje možnost zásahu i ze strany školy. „Učitel se asi těžko může zeptat dítěte, jak to u něj doma vypadá. Navíc vidí jen jeho obličej, nevidí úplně ty jeho projevy,“ dodává.

O to důležitější může být v této situaci pomoc sousedů či známých, kteří jsou s rodinou v užším kontaktu. V takovém případě se ale sociální pracovníci centra setkávají s jinou komplikací – v násilí spousta Čechů nevidí nic špatného.

„Je to taková zvláštní vlastnost, kterou ale máme všichni. Snažíme se vyhýbat nepříjemnému. A násilí je nepříjemné. Zároveň je k němu česká společnost tolerantní a to může být někdy na obtíž. Je těžké sebrat odvahu a něco takového říct,“ vysvětluje koordinátorka projektu Nechme dětem dětství.

Celý článek najdete zde:

https://plus.rozhlas.cz/dite-zrcadli-situaci-doma-kdyz-jsou-problem-rodice-dite-bez-nich-neopravim-rika-8422064

Související články:
Terapie