- Domů
- O čem se mluví
- Díky tomu, že dokážu pomoct sobě, můžu pomáhat i ostatním
Díky tomu, že dokážu pomoct sobě, můžu pomáhat i ostatním
Datum publikace: 13. 06. 2012
Periodikum:
babyweb.cz
Rozhovor s Ivanou Antalovou, spoluautorkou knihy Bonding – porodní radost, která se zabývá podporou rané vazby mezi matkou a jejím dítětem.
Ivanino jméno je také pevně spojeno s rodičovskou organizací BabyKlokánci, která se zformovala jako přirozené vyústění internetové diskuse rodičů předčasně narozených dětí.
V současné době Ivana pečuje o sebe, manžela a své tři děti a také podporuje rodiče v jejich kompetencích. Působí jako laktační poradkyně, lektorka masáží dětí a kojenců a stojí u vzniku nového projektu – organizace „Dítě patří k rodičům“.
Tvoje životní zkušenosti tě přivedly k pomoci a podpoře ostatních. Když se vrátíme na úplný počátek – jaké bylo tvoje dětství? S jakým vkladem do života jsi přišla na svět?
Když jsem si po narození nejmladší dcery kladla různé existenciální otázky a v souvislosti s hledáním odpovědí absolvovala spoustu seminářů osobnostního růstu, podařilo se mi dostat se až na začátek mého života. Pochopila jsem, že jsem si sama tuto cestu vybrala. Abych mohla uskutečnit svoji vizi, potřebovala jsem se v životě hodně učit. To se mi nejlépe mohlo podařit a věřím, že i podařilo, právě v rodině, do které jsem se narodila a také v té, kterou jsem poté vytvořila. Narodila jsem se mamince, které necelé dva roky před mým narozením zemřelo zcela osaměle v nemocnici novorozené děťátko. I já jsem byla v prvních dnech po narození bez mé maminky a ona beze mne. V dětství jsem se velmi bála smrti, prosila jsem, abych nikdy nezemřela. Ve skutečnosti jsem se bála, že přijdu o láskyplnou mateřskou náruč, která mi nebyla po narození dopřána, netušila jsem, o co jsem byla ochuzena, bála jsem se neznámého.
Součástí tvého životního příběhu je i šest těhotenství, z nichž máš tři děti…
V době přechodu z dětství do dospělosti můj život na dlouhou dobu uvízl v konzumním způsobu života, který mi umožnil přestat řešit existenciální otázky. I když jsem byla vdaná skoro deset let, netoužila jsem po dětech, tuto otázku jsem neřešila. Na jedné gynekologické prohlídce se nad tím podivoval i můj lékař. Aniž bychom se chránili, neotěhotněla jsem. Po vyšetření manžela, které bylo v pořádku, mi doporučil laparoskopické vyšetření vejcovodů, které odhalilo srůsty na obou vejcovodech. Bylo mi doporučeno umělé oplodnění. Opět jsem tedy začala řešit existenciální otázky. Odpovědi na ně jsem ovšem hledala velmi obtížně, zejména z důvodu chybějící empatie a lidskosti ze strany ošetřujícího personálu. Cesta umělého oplodnění nebyla mojí cestou.
Celý rozhovor najdete na: https://www.babyweb.cz/diky-tomu-ze-dokazu-pomoct-sobe-muzu-pomahat-i-ostatnim.