Dětský ombudsman je nutný, shodli se experti. Ve hře jsou dvě varianty

Datum publikace: 19. 06. 2022
Periodikum:
denik.cz
Máme svá práva, nechceme vyrejvat svoje přání do lavic. To zpívají malí školáci v písničce, kterou složila Štěpánka a žáci z Podkrušnohoří pro premiérovou ombudsmanskou konferenci přímo pro děti. Šikana, diskriminace, právní problémy, domácí násilí, krizová situace v rodině. Kdo jim může pomoci? I o tom školáci ve středu mluvili s odborníky v brněnské kanceláři veřejného ochránce práv. Zlepšit situaci má dětský ombudsman.

Odborníci považují za stále větší problém, že dosud neexistuje nezávislá instituce, která se právy dětí soustavně zabývá a prosazuje je na systémové úrovni. „Projevilo se to například v době pandemie covid-19, kdy děti v Česku trávily dlouhé měsíce na distanční výuce,“ připomněl ombudsman Stanislav Křeček.
Celou řadu nových problémů včetně šikany bobtnající v době domácí výuky a omezeného kontaktu potvrdili i školáci na konferenci. „Na internetu a přes sociální sítě šikany přibylo,“ všimly si třeba osmačky Alžběta s Terezou z opavské školy. Stejně jako devadesát školáků uspěly se soutěžním příspěvkem na téma Jak ombudsman pomáhá dětem.


Celý článek najdete zde: https://vyskovsky.denik.cz/z-regionu/detsky-ombudsman-20220615.html

Související články:

smutný teenager