Dětská tupozrakost: Řešte ji dřív než bude pozdě

Datum publikace: 05. 08. 2016
Periodikum:
babyweb.cz
Oční vada zvaná tupozrakost postihuje kolem 3 % dětí. Jakmile nabydete dojmu, že se zrakem vašeho potomka je něco v nepořádku, neotálejte s návštěvou očního lékaře.

Tupozrakost neboli amblyopie je snížená schopnost vidění levého nebo pravého oka. Dítko většinou na jedno oko vidí velmi dobře, ale druhým o mnoho hůře – tupozrakost je totiž ve většině případů jednostranná. Nejčastěji se s tupozrakostí můžeme setkat u dětí postižených šilháním. Dá se říci, že kromě šilhání, které se může objevit např. v důsledku oslabení dětského organismu po spalničkách, spále nebo vysokých horečkách, bývá ve většině případů příčinou vyšší dioptrická vada, šedý zákal, úraz oka nebo jiné zrakové postižení

Tupozrakost se ale bohužel nedá odoperovat, a to ani laserem či jiným způsobem, jak se mnozí mylně domnívají. Můžeme ji ale úspěšně léčit konzervativně-pravidelným cvičením, okluzí, tedy zakrýváním zdravého oka, a samozřejmě velmi přesnou a správnou korekcí případné dioptrické vady. 

Jsou případy, kdy dítě viditelně nešilhá, a přesto trpí těžkou tupozrakostí. Je dobré si všímat následujícího: časté zakopávání dítěte, narážení do věcí, mnutí očí, jejich pálení a zarudnutí, časté mrkání, opakované záněty očí, naklánění hlavičky na jednu stranu, přivírání jednoho oka, mhouření aj. Velmi důležitou roli při časném odhalení tupozrakosti hraje i vědomí dědičnosti zrakových vad. Největší úspěchy při léčbě tupozrakosti jsou u dětí diagnostikovaných nejpozději do 4 let, nejlépe ve 2-3 letech. Pokud totiž rodiče s dítětem nepřijdou k očnímu lékaři co nejdříve, riskují i trvalé následky.

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/detska-tupozrakost-reste-ji-driv-nez-bude-pozde.