Dětská inkontinence: problém v noci i ve dne

Datum publikace: 14. 08. 2014
Periodikum:
babyweb.cz
Různými formami dětské inkontinence trpí více než desetina předškoláků a v 15 letech věku se tento problém vyskytuje ještě u dvou procent adolescentů.

Malé děti se počurávají. To je přece normální. Kdy jde ještě o normální vývoj a kdy už pomočování značí nějaký problém? Víte, že různými formami dětské inkontinence trpí více než desetina předškoláků a v 15 letech se vyskytuje ještě u 2 % adolescentů?

Novorozenci močí až 20krát denně, což je dáno malým močovým měchýřem. Měchýř se růstem dítěte zvětšuje a frekvence močení tak klesá, stále se ale jedná o nevědomý proces. Kolem druhého roku věku dítěte se objeví schopnost ovládání spuštění či přerušení močení vůlí – dochází k dozrávání močových cest a reflexů.

Inkontinence je definována jako prokazatelný nedobrovolný únik moči. Obvykle ji přisuzujeme starším ženám, ale trpět jí mohou i děti. U nich je nejčastěji spojena s právě s poruchou dozrávání reflexů močení. Malé úniky moče lze za určitých podmínek zaměnit i za vaginální výtok, případně výtok z močové trubice nebo výtok moče zateklé do předkožkového vaku.

Rozlišujeme pět druhů dětské inkontinence:

Urgentní a stresová inkontinence jsou obvykle spojeny s poruchou funkce dolních močových cest.

Urgentní je většinou zapříčiněna chybným dozráváním mikčních reflexů. Objevuje se ve fázi plného močového měchýře, děti provádějí různé zadržovací rituály (křížení nožiček, tlačení rukou na močové ústrojí a podobně). Během dne dochází k několika malým únikům moči, v noci pak k úplnému pomočení. U malých pacientů bývá tato forma obvykle vrozená.

Stresovou inkontinenci má na svědomí selhání činnosti zevního svěrače, kvůli kterému pak dochází k úniku moči při fyzickém úsilí nebo při kašli.

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/detska-inkontinence-problem-v-noci-i-ve-dne.

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem:

Chlapec v koutě