Děti ze zmrazeného embrya se v Česku rodí už třicet let

Datum publikace: 10. 01. 2023
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
První dítě ze zmrazeného embrya v Česku přišlo na svět v Ústavu pro péči a matku v pražském Podolí, a to před třiceti lety. Nyní to patří mezi nejčastější metody umělého oplodnění. Asistovaná reprodukce v Česku předchází pěti procentům všech porodů.

Po umělém oplodnění přišla 5. ledna 1993 na svět zdravá dívka. Měřila 54 centimetrů a vážila něco málo přes tři a půl kilogramu. Byl to úspěch pro tým odborníků z porodnice v pražském Podolí a šťastný okamžik pro ženu, která se zde dlouhodobě léčila. „Léčila se pro poruchu plodnosti, myslím, jedenáct let a tohle dítě po rozmrazení embryí vzniklo po velmi dlouhé přípravě, asi po sedmi měsících,“ připomíná vedoucí pracoviště IVF centra Podolí Jitka Řezáčová. Před třiceti lety program vedl ve spolupráci s embryology lékař Tonko Mardešič. Za tu dobu podle něj obor prošel zásadním vývojem. Nyní již jde o rutinní postup, míní. „Máme více těhotenství po přenosu rozmrazených embryí než těch čerstvých,“ uzavírá. 

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/deti-ze-zmrazeneho-embrya-se-v-cesku-rodi-uz-tricet-let-12167

Novorozenec