- Domů
- O čem se mluví
- Děti z ústavů se mnohem častěji vrací k rodičům
Děti z ústavů se mnohem častěji vrací k rodičům
Datum publikace: 19. 07. 2017
Periodikum:
Právo
Děti z ústavů častěji nacházejí cestu zpět k rodičům, kteří o ně třeba vinou alkoholu přišli. Za pět let se počet návratů dětí z ústavní péče do rodin zvýšil o třetinu. Svědčí to o postupné proměně přístupu úřadů a sociálních pracovníků k práci s problémovými rodinami.
Ještě v roce 2011 se z ústavního zařízení vrátilo do původní rodiny 953 dětí, ale o pět let později už jich bylo 1403. Z náhradní rodinné péče, která se prosazuje teprve v posledních letech, se v roce 2014 vrátilo k vlastním rodičům 329 dětí, o rok později jich bylo 381.
Lze to pokládat za úspěch i přesto, že dětí v péči státu obecně dětí přibývá. Jak už Právo před časem popsalo, dětí v ústavní či náhradní rodinné péči je pořád víc. Za 20 let jich přibylo šest tisíc, a to zejména tím, že více rodin upadlo do sociálních problémů. Čísla by mohla být i vyšší, pokud by se ohroženým rodinám nedostávala pomocná ruka.
Významnou roli sehrávají aktivizační služby, které pomáhají takovým rodinám postavit se na nohy. Jednou z nich je spolek Poradna pro občanství, který pomáhá asi 5000 klientů ročně.
"Měli jsme případ matky, která žila sama a zanedbávala péči o své děti ve věku pět a šest let z důvodu závislosti na alkoholu. U obou dětí byla nařízena ústavní výchova. Pak nás matka kontaktovala a uzavřeli jsme s ní dohodu o spolupráci v rámci sociální služby," popsal ředitel spolku Miroslav Dvořák jeden z případů.
"Matka projevovala velký zájem o to, aby se děti dostaly zpět do její péče. Absolvovala ambulantní léčbu, kterou jsme jí zprostředkovali, a pomohli jsme jí nalézt vhodné zaměstnání," řekl Dvořák.
Celé znění článku najdete na: http://pravo.novinky.cz/