Děti si přivydělávají šířením malwaru na Discordu. K dispozici mají speciální aplikaci

Datum publikace: 30. 06. 2022
Periodikum:
smartmania.cz
Společnost Avast odhalila online komunitu nezletilých, kteří vytvářejí, směňují a šíří malware, a to včetně ransomwaru a různých typů programů pro krádež informací a cryptominerů. Skupina láká podobně mladé na software a sady nástrojů, které umožňují laikům jednoduše vytvořit malware. V některých případech si lidé musí přístup k nástroji pro tvorbu malwaru koupit, aby se mohli ke skupině připojit, v jiných se nejprve stanou členy skupiny a následně si mohou nástroj pořídit za symbolický poplatek 5 až 25 eur.

„Hacknout někoho se může zdát jako zábava, což je důvod, proč jsou tyto komunity pro děti a mládež tak atraktivní. Nástroje pro tvorbu malwaru nabízí snadný a levný způsob, jak se někomu nabourat do zařízení a pak se tím chlubit kamarádům. V některých případech si děti mohou také vydělat peníze šířením ransomwaru, těžbou kryptoměn nebo prodejem kradených uživatelských dat,“ vysvětluje výzkumník malwaru v Avastu Jan Holman. „Nicméně všechny tyto činnosti jsou trestné a mohou mít pro děti závažné osobní i právní důsledky, zejména pokud děti odhalují informace o sobě a svých rodinách nebo pokud si zakoupeným malwarem infikují vlastní počítač a tak ohrozí i svou rodinu. Jejich data včetně online účtů a bankovních údajů se tak mohou dostat do rukou kyberzločinců,“ dodává Holman.

Software pro tvorbu malwaru je nástroj, který uživatelům umožňuje vytvářet škodlivé soubory, aniž by museli cokoli programovat. Uživatelé si obvykle pouze vyberou funkce a přizpůsobí detaily, jako je ikona aplikace. Existuje několik rodin malwaru založených na tomto softwaru, které mají podobná uživatelská rozhraní s mírně odlišným vzhledem, barvami, názvy a logy. Obvykle se jedná o krátkodobé projekty založené na zdrojovém kódu z platformy GitHub nebo jiného nástroje, jen s novým logem, názvem a někdy mírně vylepšenými nebo novými funkcemi.

Celý článek najdete zde: https://smartmania.cz/deti-si-privydelavaji-sirenim-malwaru-na-discordu-k-dispozici-maji-specialni-aplikaci/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Kluk hraje na počítači