Děti se na síti chovají nebezpečně

Datum publikace: 14. 11. 2017
Periodikum:
Lidové noviny
Profil na Facebooku má dnes podle Daniela Dočekala, experta na bezpečí dětí v prostředí internetu, většina čtvrťáků, zkušenosti s internetem sbírají už čtyřleté děti.

Současní školáci se v online světě orientují lépe než jejich rodiče. Ti nad chováním potomků na internetu ztrácejí kontrolu. Hrozí tam přitom kyberšikana, okradení a mimořádně i sexuální zneužití. Zákazy však podle Daniela Dočekala, experta na bezpečí dětí v prostředí internetu, nepomáhají.

- LNV kolika letech a jak začínají české děti s internetem?

Asi ve čtyřech, pěti letech, rodiče jim na YouTube pouštějí pohádky. Tak to bylo i u mého nejmladšího syna, kterému je teď deset. Ten měl rád Mašinku Tomáše. Rád se na to díval i na tabletu, pak na něm začal hrát hry. V jeho pěti, šesti letech jsme spolu začali hrát Minecraft.

- LN A kdy se začínají zajímat o sociální sítě?

Dnes ve čtvrté třídě z dvaceti dětí není na Facebooku nebo jiné sociální síti tak pět, šest dětí, zbytek tam je. Před třemi, čtyřmi lety to takto bylo až v šesté třídě.

- LN Odkdy je na Facebooku váš syn?

Chtěl tam už ve třetí třídě, protože tam byl jeho kamarád. Tehdy jsme to ještě zamluvili, přece jen je to brzo. Místo toho jsem mu založil Instagram. Nastavil jsem mu ho tak, aby se mu na profil mohli dívat pouze lidi, kterým schválí žádost. Díky tomu, že jsem profil zakládal a měl přístupová hesla, jsem mohl ohlídat, koho si přidává a koho sleduje. On si tam nahrál občas nějakou fotku z fotbalu nebo dědečka a babičku a byl spokojený. Ale ve čtvrté třídě jsem mu sám založil Facebook.

- LN Není to brzy? Máte nad jeho účtem aspoň kontrolu?

Než aby se o něco pokoušel sám a potají, volím strategii jeho přání následovat, ale mít přehled o situaci. Když jsou na Facebooku všechny děti kolem a to vaše to chce taky, je skoro nemožné mu v tom zabránit. Navíc devět, deset let je věk, kdy dítě rodiče ještě poslouchá, a je šance nastavit otevřenou komunikaci a dobré návyky. Starší děti jsou již vzpurnější. Profil jsem ale synovi Kubovi nastavil co nejbezpečněji, aby si ho nepřidával nikdo cizí a nikdo cizí ho neviděl. Opět, tím, že jsem profil vytvářel, mám k němu i přístupové údaje. Ke všemu, co na internetu podniká, mám přístup. A on s tím nemá problém. Zatím.

- LN Smí mít vůbec malé děti svůj profil na Facebooku?

Správně až od třinácti let, o věku jsem musel zalhat. Většina dětí, kterým ještě není třináct, vyplňuje falešný věk, většinou píší, že jim je osmnáct, takže český Facebook má závratný počet uživatelů v tomto věku. Ve skutečnosti jsou to devíti až třináctileté děti, což je trochu katastrofa, protože na ně firmy cílí reklamu, jako by jim bylo osmnáct.

- LN Jezdíte na školy přednášet o bezpečném chování na internetu. Vědí děti, jaké chování je a není bezpečné?

Vědí toho hodně, nicméně jsou to děti a dají se snadněji napálit. Synovi se třeba stalo, že hrál na internetu Minecraft a člověk, se kterým to hrál, se ho přes Skype zeptal, jestli nechce lepší verzi hry a aby mu dal telefonní číslo. To už Kuba ví, že nemá nikomu dávat, a přišel mi to říct. A tomu chlapíkovi řekl, že mu ho dát nemůže, načež on ho požádal o číslo táty nebo mámy. Což je jeden z častých pokusů, jak rodinu okrást. Podvodníci posílají dětem SMS, které když potvrdí, tak tím svolují k zasílání zpoplatněných SMS, které stojí třeba 120 korun jedna. Děti se bojí to pak rodičům říct a trvá to třeba deset dní, než se to provalí. Když chodí čtyři za den, tak za deset dní zmizí dítěti kredit nebo mu naroste několikatisícový dluh. Tohle se děje běžně.

- LN Jaká jsou další běžná a reálná nebezpečí?

Spíš vzácnější, ale pořád reálné nebezpečí je, že dítě může narazit na sexuálního predátora. Což může být pedofil nebo prostě člověk, který vyláká z dospívající holky fotky v odhalených pózách nebo nahé video. Většinou se vydává za vrstevníka nebo o málo staršího. Nějakou dobu si píší, dívka k němu získá důvěru, má pocit, že ho zná, a začne mu posílat intimní fotky, o které si řekl. Ale pak se lekne a chce je zpátky. V tu chvíli nastoupí vydírání: když mi je nebudeš posílat dál, zveřejním je na internetu. Pedofil má většinou zájem o osobní setkání s dítětem a tam mu může i ublížit. Když to není pedofil, může za vším stát ekonomický zájem. Vylouděné fotky se prodávají buď do pedofilských sítí, nebo v případě dospívajících děvčat míří na sexuálně zaměřené weby.

Celý článek k přečtení na: https://www.lidovky.cz/

další zprávy z médií