Děti a moderní technologie: Místo zákazu nastavte jasná pravidla

Datum publikace: 22. 11. 2021
Periodikum:
marianne.cz
Hned to vypni! Věta, která zaznívala den co den v uplynulých měsících v nejedné české domácnosti. Nejen pandemie nahrála tomu, že se přístup dětí k elektronice vymkl kontrole. Opravdu je ale chování dětí k technologiím takové zlo?

Začneme jednou nelichotivou zprávou. Děti dělají to, co vidí u svých rodičů. Pokud tedy trávíte hodiny s mobilním telefonem v ruce, je víc než pravděpodobné, že to samé bude chtít i váš potomek. Stejné je to také s hraním počítačových her nebo vysedáváním u televize. Je velmi jednoduché zakázat dítěti elektroniku, ale značně nefér, pokud se neřídíte stejnými pravidly.

Řada odborných studií opakovaně dokazuje, že dlouhé hodiny s elektronikou se můžou podepsat na fyzickém i psychickém zdraví dítěte. Používání mobilů i vysedávání u počítače zatěžuje jen některé zádové svaly. Na frak dostává i trénování jemné motoriky. Velkým problémem je pak porucha spánku. Modré světlo z monitorů a displejů totiž narušuje tzv. cirkadiánní rytmus, kdy tělo samo rozlišuje mezi dnem a nocí. S tmou se v organismu spouští tvorba melatoninu, který pomáhá s regenerací. Když však dítko ještě v posteli leží s mobilem v ruce, modré světlo zastaví jeho tvorbu a tělo si dostatečně neodpočine a druhý den je unavené. Ideální variantou je odložit telefon či vypnout televizi minimálně hodinu před spánkem. 

Elektronika má samozřejmě vliv také na psychiku dětí. Řešením ale není striktní zákaz. Jen si vzpomeňte, jak jste se jako děti cítili, pokud jste neměli hračku, která byla mezi spolužáky zrovna v kurzu. Často skloňované, rodiči i odborníky, jsou především počítačové hry. I přestože si vaše dítě oblíbí hry plné střílení, neznamená to, že je schopné ublížit i v reálném životě. Důležité je, aby pochopilo, že herní realita je něco jiného než běžný život a k získání další šance rozhodně nestačí kliknout na ikonu New Game.

Celý článek najdete zde: https://www.marianne.cz/zivotni-styl/deti-moderni-technologie-misto-zakazu-nastavte-jasna-pravidla

Související články:
tablet