Děti mají plíce v lepším stavu, proto na ně Covid-19 tolik nedopadá

Datum publikace: 19. 03. 2020
Periodikum:
novinky.cz
Nemoc Covid-19 je zvláštní v tom, že většinu obětí tvoří lidé vyššího věku, zatímco dětí je mezi nakaženými málo a žádné nemoci nepodlehlo. Při respiračních nemocích jsou právě děti a senioři nejohroženějšími skupinami. Otázce proč je to v případě nákazy koronavirem jinak, se věnoval časopis Wired. Odborníci zjistili, že současnou nákazu děti zvládají lépe kvůli lepšímu stavu plic.

„Případů nákazy mezi dětmi vidíme relativně málo,” uvedl pediatr Buddy Creech z Vanderbiltova univerzitního zdravotního střediska. Současně vysvětlil, proč mají děti jen mírné příznaky: „Plíce, které neprodělaly zápal, jsou mnohem méně pohostinné pro jakýkoli virus. Proto jsou mnohem odolnější i proti napadení novým koronavirem.“ Také generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zmínil v polovině února malý počet nakažených koronavirem mezi dětmi. Když bylo v Číně 72 000 nemocných s Covid-19 (aktuálně jejich je 81 000), jen jedno procento tvořily děti do deseti let. A žádné nebylo mezi oběťmi. „To je velmi zvláštní,“ uvedl pediatr Buddy Creech.

Zmínil, že u většiny respiračních nemocí má křivka obětí tvar U, kdy nejvážnější případy jsou u těch nejmladších a u těch nejstarších. „Zdá se, že nový koronavirus způsobující Covid-19 to zvrátil,“ řekl. Další zkoumání vyvrátilo spekulace, že děti by měly imunitu vůči kornaviru SARS-CoV-2. Jenom se u nich nemoc neprojeví nijak vážně. „Děti se nakazí stejně jako dospělí,“ uvedl Justin Lessler z Bloombergovy školy veřejného zdraví při univerzitě Johnse Hopkinse. Lessler byl jedním z vedoucích výzkumu, na němž se podílel Charbinský technologický institut v Šen-čenu a Šenčenské středisko pro kontrolu nemocí a prevenci.

Šenčenské středilo zjistilo první případ nákazy novým koronavirem 8. ledna. Začalo proto monitorovat lidi přijíždějící z nejvíce postižené provincie Chu-pej, která ležela o 1100 km dále. Zjistilo 391 případů nákazy a identifikovalo 1286 lidí, kteří byli s nakaženými v blízkém kontaktu. Testovalo všechny lidi, kteří přišli do styku s nakaženými včetně těch bez příznaků. Zjistilo se, že děti do devíti let, které se setkaly s virem, byly nakaženy stejně často jako jiné věkové skupiny - v sedmi až osmi procentech případů. Ale mnohem méně často se u nich projevovaly vážné příznaky. Mnoho ani žádné příznaky nemělo.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/deti-maji-plice-v-lepsim-stavu-proto-na-ne-covid-19-tolik-nedopada-40317131

Související články:
Chlapec s teploměrem v ústech