Děti a kontaktní čočky? Rozhodující není věk, ale schopnost o ně pečovat

Datum publikace: 17. 07. 2017
Periodikum:
ctidoma.cz
Brýle, nebo čočky? Dát dětem na výběr stojí za to hned z několika důvodů. Nejvýraznějším bývá naléhání těch, které brýle nosit nechtějí ať už kvůli sportu, fyzickému vzhledu nebo posmívání spolužáků. V jakých případech se tedy čočky pro děti hodí, od jakého věku je mohou nosit a na co dát pozor? 

Proč děti nosí čočky? Obvykle proto, že samy chtějí. Pro některé děti jsou totiž brýle zásadní překážkou při hrách a sportu, neboť omezují periferní vidění a zároveň hrozí rozbití brýlí a poranění střepy. Neméně důležitým důvodem je zapojení do kolektivu. "Zejména děti se silnějšími dioptriemi se stávají terčem posměchu spolužáků a čočky jim tak můžou pomoci získat sebedůvěru," vysvětluje kontaktolog Daniel Szarvas. 

Věk není rozhodující 

Dětem do patnácti let může v České republice kontaktní čočky aplikovat pouze oftalmolog nebo optometrista pod přímým dohledem oftalmologa. Nejčastěji se dětem aplikují čočky kolem třináctého roku, předpokládá se ale, že i mladší děti už okolo osmi let jsou schopné čočky samostatně nosit a pečovat o ně. 

Spíše než věk je ale rozhodující motivace, vyzrálost dítěte a zejména schopnost a zájem pečovat zodpovědně o čočky a zvládat hygienu spojenou s jejich nošením. V opačném případě hrozí stejně jako u zanedbání péče dospělou osobou eroze rohovky nebo zánět. Podle čeho vyspělost dítěte posuzovat? Například podle schopnosti udržovat pořádek, uklízet po sobě, provádět malé pravidelné úkony jako sklízení nádobí nebo psaní domácích úkolů. 

Nekvalitní kosmetika může udělat pěknou paseku. Hrozí i ztráta zraku​ 

U dětí starších lze použít kontaktní čočky s plánovanou výměnou, ovšem opět je třeba klást důraz na důkladné seznámení s problematikou čištění a režimu nošení. 

Čočky a miminka 

Mýtus o nevhodnosti kontaktních čoček pro děti vyvrací i fakt, že lékaři dokonce v některých případech využívají čočky k léčbě vrozených vad u miminek. Klasickým příkladem je dětská afakie, tedy chybějící oční čočka. Je to vada vrozená a naštěstí poměrně vzácná. 

"Jelikož se dětské oko neustále vyvíjí a roste, není možná náhrada chybějící čočky umělou nitrooční variantou. V těchto případech lze využít kontaktní čočku, která umožní takto postiženému oku správný vývoj ostatních zdravých částí oka," uvádí Szarvas. Vhodným řešením mohou být čočky i v situacích, které by se u dospělého člověka řešily chirurgicky, ovšem u dítěte by zákrok vzhledem k nízkému věku mohl představovat problém. 

Digitální únava zraku jako epidemie 21. století. Stačí 2 hodiny na počítači denně. 

U předškolních a školních dětí se korekce kontaktními čočkami využívá především v případě malých sportovců. U adolescentů se již převážně jedná o kosmetickou záležitost. 

Celé znění článku čtěte na: https://www.ctidoma.cz/zdravi/2017-07-16-deti-kontaktni-cocky-rozhodujici-neni-ve...

> další zprávy z médií