Děti jsou taky lidi. Průvodce tolerovaným násilím popisuje, jaká někdy může být výchova dnešních rodičů

Datum publikace: 21. 12. 2022
Periodikum:
denikn.cz
Není to kniha vhodná jako dárek pod stromeček ani k narozeninám. Není to kniha pro citlivější povahy. A může se vám stát, že teprve až při jejím čtení vám dojde, že taková citlivější povaha vlastně jste, protože se vám začnou vybavovat traumata z dětství, které jste dosud považovali za šťastné.

Na začátku byla nevinná výzva. Blogerka Zdeňka Šíp Staňková loni na Vánoce vyzvala na Instagramu fanoušky, ať jí posílají příběhy své vlastní výchovy. Za pár týdnů se jí sešlo přes osm tisíc příběhů, v nichž se řada lidí spontánně svěřila, jak je rodiče v dětství bili, ponižovali, psychicky týrali nebo sexuálně obtěžovali. Jak je uráželi, vyhrožovali jim či je strašili učitelé ve škole a ve školce nebo zdravotníci v nemocnicích. A jak se tyto zážitky z dětství propisují do jejich každodenního života ještě desítky let poté v dospělosti. U řady z nich se rozvinuly příznaky komplexní posttraumatické stresové poruchy (C-PTSD), která je důsledkem dlouhodobého vystavování člověka traumatizujícím událostem, typicky v dětství.

Celý článek najdete zde: https://denikn.cz/1031160/deti-jsou-taky-lidi-pruvodce-tolerovanym-nasilim-popisuje-jaka-nekdy-muze-byt-vychova-dnesnich-rodicu/

otec a syn