Čtvrtina dětí s odklady je moc. Škola má být připravena na děti, ne ony na školu, říká Prokop

Datum publikace: 02. 04. 2024
Periodikum:
irozhlas.cz
Jedním z problémů českého školství, na který upozorňují odborníci, je velký počet odkladů do škol. Děti přicházejí do školy ne v šesti, ale až v sedmi letech. V tomto školním roce podle statistik ministerstva školství mělo odklad 24 procent žáků, tedy skoro čtvrtina. „Rodiče se oprávněně bojí toho, že první třída je nevstřícná k dětem. Odklad dítě zvýhodní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.

Už několikrát jste říkal, že odklady a pozdní nástup do školy jsou velká kaňka na českém školství. Proč je to takový problém?

Nejprve je nutno dodat, že v zahraničí se pohybuje počet odkladů mezi jedním až pěti procenty, u nás je to 25 procent, tedy čtvrtina dětí. Obrovsky se čísla liší v různých regionech, takže někde to je deset procent, někde 45 procent. Není to asi největší problém českého vzdělávání, ale je to problém, protože za prvé to ukazuje na nějaký systémový zádrhel ve vzdělávání. My totiž neřídíme pedagogicko-psychologické poradny, které doporučují odklady a kde jsou obrovské výkyvy, jak a koho doporučí. Občas to vypadá, že je odklad na objednávku rodičů. A za druhé to ukazuje, že rodiče se asi oprávněně bojí toho, že první třída je nevstřícná k dětem. V českém vzdělávání je koncept spíš takový, že dítě má být připraveno na školu a ne škola na dítě. A to by mělo být naopak, škola by měla být připravená na různé typy dětí. Měla by pomoci dohnat znevýhodnění, rozlišné podmínky a podobně, aby na to rodiče nemuseli reagovat odklady. Důsledek těchto dvou problémů ve vzdělávání je ekonomický a má velmi negativní důsledky, protože lidem chybí rok pracovního života, což má negativní dopady na důchodový systém a pracovní trh. Dostaneme se do stavu, že budeme potřebovat více lidí na pracovním trhu. Už teď chybí 24 procentům lidí rok života, díky tomu, že si zbytečně prodlouží ve většině případů školku.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dite-ma-byt-pripraveno-na-skolu-ne-skola-na-dite-musi-byt-naopak-rika-prokop-k_2403271737_tkz

Učitelka s dětmi u stolu