- Domů
- O čem se mluví
- Člověk v tísni rozšiřuje v souvislosti s epidemií fungování dluhové linky a zpřístupňuje výukové a online materiály
Člověk v tísni rozšiřuje v souvislosti s epidemií fungování dluhové linky a zpřístupňuje výukové a online materiály
Datum publikace: 18. 03. 2020
Periodikum:
clovekvtisni.cz
V reakci na epidemii se terénní tým Člověka v tísni v České republice soustředí od pondělí primárně na prevenci a minimalizaci rizik spojených s onemocněním COVID-19 a přijatými opatřeními.
Na řešení problémů Člověk v tísni aktivně spolupracuje s 3 tisíci lidmi, což má přímý dopad na víc než 10 tisíc ohrožených lidí v osmi krajích ČR. Soustředí se na to, aby každý z těchto lidí měl informace o bezpečném chování, prevenci přenosu nákazy a ujišťujeme se, že vědí jak v případě nákazy své nebo svých blízkých postupovat. Aktivně komunikuje s regionálními krizovými štáby a nabízí pomoc a zapojení při řešení nejnaléhavějších potřeb.
Pedagogům Člověk v tísni nabízí vzdělávací materiály a chystáme speciální webináře pro vzdělávání a podporu učitelů online. Dobrovolníci a vzdělávací pracovníci rovněž nabízejí podporu při domácím vyučování dětem a rodinám, které nemají přístup i internetu, snaží se zprostředkovat komunikaci se školami a pomoci jim s učivem.
Rozšiřujeme dluhové poradenství
Mnoho lidí, živnostníků, spotřebitelů se v důsledku přijímaných opatření dostávají do neřešitelné finanční situace, se kterou si nevědí rady, proto organizace posiluje tým poradců a rozšiřuje provoz dluhové helplinky od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00 hodin. Lidem v insolvenci poskytuje přímou podporu a poradenství a zajištuje případnou komunikací s insolvenčními správci. Organizace Člověk v tísni je rovněž vyzvala k dočasnému omezení mobiliárních exekucí, které vyvíjí na dlužníky velký tlak a často se kvůli hrozbám vykonavatelů dále zadlužují. Exekutorská komora v tomto duchu přijala doporučení. Člověk v tísni oslovuje všechny poskytovatele úvěrů s dotazem, zda umožní tříměsíční odklad splátek. Vyvolá také jednání s insolvenčními soudy zaměřené na sjednocení postupu vůči lidem, kteří v důsledku krize přestanou plnit podmínky oddlužení.
Ohroženou skupinou budou matky samoživitelky, které se po konci čerpání dávek na ošetřování člena rodiny nebudou schopny vrátit do práce kvůli pokračující nefunkčnosti školských zařízení a potřebě zajistit péči o děti. „Nejdůležitější v těchto dnech pro naši práci je samozřejmě prevence šíření coronaviru. Rodiny našich klientů jsou často vícegenerační, s úzkými vazbami na další lidi v komunitě. Tím patří ke skupinám, které jsou více ohrožené. Horší zdravotní stav je také další negativní vliv pro případný průběh infekce. Proto doporučujeme osvědčená hygienická a preventivní opatření zvlášť s ohledem na bezpečnost seniorů,“ říká Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace.
Podporujeme výuku dětí online
Jako zvlášť ohroženou skupinu dětí identifikoval Člověk v tísni ty, kteří nemají přístup k internetu nebo jim chybí podpora pro domácí vyučování v rodinách. Většina škol totiž komunikuje v provizorním režimu e-maily, přes školní web a další online platformy a u dětí bez přístupu k internetu hrozí zanedbání učiva. Vzdělávací pracovníci Člověka v tísni proto telefonicky zjišťují aktuální situaci a potřeby v rodinách a následně je propojují se školou či učiteli, doporučují jim vhodné materiály a nabízejí další podporu.
Celý článek najdete zde: https://www.clovekvtisni.cz/podporujeme-preventivni-opatreni-proti-sireni-koronaviru-6477gp?fbclid=IwAR1CcTzZsQBu2koMr7KjF9lbaQElGsf1FUgcJr0vBpC8B8aujuaor_K-mxA