Čištění zubů jako zábava? Teď prý to už je možné

Datum publikace: 03. 04. 2017
Periodikum:
Šance Dětem
Říkáte si: aplikace, na telefonu...copak zuby se už nečistí kartáčkem? Ale ano, jenže aby byla nějaká činnost zábavná, musí obsahovat právě zábavní prvek. V dnešní době už nestačí gumové postavičky přilepené na umyvadlo. Je třeba pořádná motivace, a čím modernější, tím lepší. Takže přišel na řadu chytrý telefon. Děti ho nemusí vlastnit, stačí jim ho půjčit.

Děti mají svůj svět - příšerky, víly, superhrdinové, plyšáci... a kde jsou povinnosti denního života? Ukryté hluboko za příkazy a návrhy rodičů. Ukliď si oblečení! Už ses česal? Nezapomeň na zuby! Více či méně poslušně jdou a bezmyšlenkovitě je vykonají, jenže mnohdy je to vidět na výsledku. Ale co kdyby tady byla možnost dělat to s nasazením nebo dokonce rádi? Aplikace ERGO pojišťovny pro čištění zubů je přesně tím příkladem a je ke stažení zcela zdarma.

Říkáte si: aplikace, na telefonu...copak zuby se už nečistí kartáčkem? Ale ano, jenže aby byla nějaká činnost zábavná, musí obsahovat právě zábavní prvek. V dnešní době už nestačí gumové postavičky přilepené na umyvadlo. Je třeba pořádná motivace, a čím modernější, tím lepší. Takže přišel na řadu chytrý telefon. Děti ho nemusí vlastnit, stačí jim ho půjčit. A uvidíte, jak bude čištění zubů najednou žádané! Dobře, třináctileté jůťubery asi neoslníte, ale pětileté nebo i mladší školáky to zaručeně chytne.

Něco jako osobní trenér, ale v podobě kovboje či víly

Pojďme rovnou k věci. Celou „hrou" provází postavička (kovboj, víla nebo včelka), něco jako osobní trenér, který ukazuje, motivuje a hlavně odměňuje. Na začátku si dítě pustí návodné video a pak už následuje opravdická hra.

Dítě si telefon nastaví tak, aby přední kamera snímala pohyb kartáčku. Na displeji uvidí rej různých příšerek, kterých se musí zbavit. Samozřejmě pomocí kartáčku. A začne čištění - nejprve žvýkací místa na jedné straně, pak na druhé, vnější plochy zubů... ano, pochopili jste to správně! Aplikace je provádí přesně podle videa, ve správné sekvenci, přiměřenou dobu.

Video zde:

uX-PnnEqZNM

Dodejme, že kamera telefonu zachycuje pohyb zubního kartáčku a aplikace následně rozpozná, zda si dítě zuby skutečně čistí. Jakmile projde celým postupem a uplynou zhruba 3 minuty, ozve se signál a víla nebo kovboj udělí malému Super Zoubkovi odměnu. Cílem je nasbírat 5 hvězdiček. Jako v každé normální hře, splnění této mety přenese dítě do dalšího levelu. Jako odměnu získá nový obrázek a zvuk. Má tedy motivaci, „pročistit se" k lepším odměnám.

Součástí aplikace je i malé info okénko pro rodiče. Jednak doporučuje, aby při čištění zubů vždy byl nějaký dospělák nablízku pro případ pomoci či kontroly. Zároveň se rodiče dozví pár zajímavých informací z oblasti dentálních pomůcek, obsahu fluoru v zubních pastách nebo třeba použití zubní nitě.

Ještě jedna otázka na závěr: Proč čištění zubů a ERGO pojišťovna? ERGO pojišťovna, která působí mmj. v oblasti komerčního zdravotního pojištění, spojila pro tuto aplikaci své síly se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR. Ta zajišťuje zdravotní péči pro více než 1 282 900 klientů s důrazem na podporu preventivních programů a tak ví, že vše začíná u prevence, takže čištění je základ. A není nad to, začít v raném věku!

Aplikace Super Zoubek pro zábavné čištění zubů dětí

ERGO pojišťovna, která působí také v oblasti komerčního zdravotního pojištění, ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR přichází na trh se zábavnou aplikací na podporu prevence zubního kazu. Unikátní mobilní hra učí děti správně si čistit zuby a podporuje jejich pravidelnou péči o chrup. „Nejde jen o počítání času potřebného pro samotné čištění, ale o interaktivní systém, který motivuje a odměňuje děti za správné čištění. Zábavným způsobem k tomu využívá moderní techniku, což děti i rodiče v dnešní době velmi oceňují a my tak chceme využít nadšení dětí pro elektroniku pro správnou věc", říká Pavel Šuranský, člen představenstva ERGO pojišťovny.

U zubaře

Čištění zubů nepatří mezi oblíbené činnosti. To se může změnit díky aplikaci.

Dítě si telefon nastaví tak, aby přední kamera snímala pohyb kartáčku a zároveň ukazovala, kde se postupně objevují příšerky, které je třeba vyčistit. Vše probíhá v jasném pořadí a dítě si tak nenásilnou formou vštěpuje správný návyk čištění. Hra končí po uplynutí 3 minut signálem a udělením hvězdičky. Cílem je získat 5 hvězdiček, za které se odemkne nová odměna ve formě obrázku a zvuku. Dítě se tak může „pročistit" k lepším odměnám.

„Péči o chrup považujeme zvláště u dětí za velmi důležitou. Díky správným návykům předejdou mnohdy zbytečným komplikacím, útrpným bolestem a tím pádem následně v dospělosti i výdajům nemalých finančních prostředků za náhrady zubů a podobně. Proto jsme kromě projektu Super Zoubek přišli letos i s nabídkou příspěvku z fondu prevence pro děti od 3 do 15 let až do výše 600 Kč na dentální hygienu včetně nácviku u registrované dentální hygienistky," dodává k tomu generální ředitel ZP MV ČR David Kostka.

Aplikace Super Zoubek je zdarma ke stažení ve verzi pro Android a iOS.

-ahe-