Česko přijde ročně o 18 miliard. Pokud nepomůže slabším dětem se školou

Datum publikace: 01. 04. 2021
Periodikum
seznamzpravy.cz
Pokud Česko nebude investovat do pomoci slabším žákům se vzděláváním, může státní rozpočet přijít o 18, ale klidně i o 100 miliard ročně. Vychází to z dnes zveřejněné analýzy Nerovnosti ve vzdělávání jako zdroj neefektivity.

 

Snaž se ve škole a budeš úspěšný. V Česku tahle známá rovnice ale úplně neplatí a místo ní funguje jiná: ve škole budeš úspěšný, pokud pocházíš z dobré rodiny. V případě vzdělávání přitom nejde o to, jak bohatá rodina je nebo jestli dítě vystuduje střední, případně vysokou školu. Ve velké míře záleží na lidském a sociálním kapitálu rodičů, tedy v překladu na tom, jestli rodiče mluví třeba anglicky, umí pracovat s počítačem a jaké mají kontakty. „Nerovnosti ve výsledcích jsou přirozené, nám jde o nerovnosti v šancích a přístupu ke kvalitnímu vzdělávání,“ říká sociolog Daniel Prokop. Spolu s odborníky z PAQ Research a think tanku IDEA připravil pro Nadaci České spořitelny analýzu s názvem Nerovnosti ve vzdělávání jako zdroj neefektivity.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-prijde-rocne-o-18-miliard-pokud-nepomuze-slabsim-detem-se-skolou-149043#utm_content=ribbonnews&utm_term=d%C4%9Bti&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Související články:
Dívka se učí