Česko patří v počtu dětí k premiantům Unie

Datum publikace: 26. 07. 2022
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Vyšší počet dětí na ženu má v Česku tři důvody: kvalitní rodinná politika, stabilní ekonomika s nízkou nezaměstnaností a stagnace věku matek při prvním dítěti. Největší podíl bezdětných žen je ve velkých městech.

Počet dětí na ženu v Česku poslední roky stoupá, přesto však plodnost není dostatečně vysoká na zachování populace. Situaci podle demografů zachraňují migranti a zlepšující se zdravotnická péče. Nová data ze Sčítání lidu ukazují, že v roce 2021 připadalo na jednu Češku ve věku 15 a více let 1,57 dítěte, ve velkých městech je však počet dětí na jednu ženu výrazně nižší než jinde. Nejméně dětí připadá na jednu Pražačku (1,21 dětí). Naopak nejvyšší plodnost je na Vysočině, kde vychází na jednu ženu 1,74 dítěte. Podle demografů Tomáše Fialy i Kryštofa Zemana je však přesnější sledovat konečnou plodnost, tedy počet dětí na ženy ve věku 50 a více let. Podle odborníků je plodnost (stejně jako úhrnná plodnost) nepřesná, jelikož je pravděpodobné, že mladší ženy ještě budou mít děti. Konečnou plodnost, která s výjimkou Prahy nabývá hodnoty kolem dvou dětí, nabízí druhá část grafu.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-cesko-patri-v-poctu-deti-k-premiantum-unie-bez-migrantu-to-ale-nepujde-209723

Těhotná žena