Čekala jsem, až se máma vrátí z léčby, říká psycholožka. Teď pracuje s dospělými dětmi alkoholiků

Datum publikace: 03. 11. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Říká se o nich, že mají ukradené dětství. Nikdy neví, do jakého prostředí přijdou, když se vrací ze školy domů. Snaží se nepřekážet. V dospělosti mívají problematický vztah k sobě, k druhým lidem a někdy i k alkoholu. Takový je život dospělých dětí alkoholiků.

To, že rodič nefunguje tak, jak by potřebovalo, si dítě začíná uvědomovat už v raném dětství. Logicky to v té době ještě nespojuje s alkoholem. „To, že rodič pije, někdy matka, někdy otec, někdy dokonce oba, může vést k tomu, že se z dítěte stane workoholik, ale i že nebude pracovat vůbec,“ popisuje škálu dopadů psycholožka Pavlína Doležalová. Něco ale tyto děti spojuje. Americká psycholožka Janet Geringer Woititz popisuje ve své knize Dospělé děti alkoholiků u většiny z nich v dospělosti velmi nízké sebevědomí, které se promítá do práce i do vztahů. „Obecně jsou důvěrné vztahy problém, buď žijí v závislých vztazích, nebo ve vztazích neumí fungovat vůbec,“ doplňuje Doležalová. Častá je podle ní i poměrně vysoká míra životní nespokojenosti, i když může být člověk objektivně úspěšný.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/cekala-jsem-az-se-mama-vrati-z-lecby-rika-psycholozka-ted-pracuje-s-dospelymi-8603467

Související články:
Žena v ruce drží sklenici s alkoholem