Část lidí v nouzi nedosáhne na mimořádnou pomoc, nesplňují nároky

Datum publikace: 21. 04. 2020
Periodikum:
idnes.cz
Dávka mimořádné okamžité pomoci má lidem zajistit jednorázovou podporu v případě, že se ocitli v tísni. V době pandemie, kdy je kvůli vládním omezením značná část lidí bez práce, se tak na úřady obrací lidé ve finanční nouzi. Ne vždy je jim však uznán nárok na dávku, přestože nemají peníze. S problémem se potýkají například rodiče samoživitelé.

Někteří lidé si stěžují, že jim úřady upírají nárok na dávku mimořádné okamžité pomoci. A to navzdory tomu, že se ocitají ve finanční tísni. Objevují se také případy, kdy úředníci jednají v žádostech o sociální dávku chybně, nebo dokonce protizákonně. Mimořádná okamžitá pomoc má sloužit lidem, kteří se ocitli nevlastní vinou v tísni. Občany v nouzi na dávku opakovaně odkazovala ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo upozorňuje, že úředníci musí posoudit každou žádost a nesmí při tom posuzovat, jakým majetkem člověk disponuje.

Nárok na okamžitou pomoc

Především samoživitelé se ozývají s tím, že jim nebyla uznána pomoc od státu přesto, že jsou ve finanční tísni. Úřady prý argumentují tím, že byli doposud finančně soběstační a za poslední tři měsíce se svými příjmy vystačili. Paní Zuzana M. pracovala donedávna v penzionu. Poté, co se musel z vládního nařízení zavřít, o práci a část výdělku přišla. Následně začala pobírat ošetřovné, tedy 60 % z denního vyměřovacího základu, což zkomplikovalo její finanční situaci. Za březen totiž nemá plnou výplatu a ošetřovné má teprve dorazit. Na konci minulého měsíce navíc po dohodě se zaměstnavatelem kvůli nedostatku práce rozvázala pracovní poměr. Nemohla proto zaplatit nájem za březen v plné výši.

Celý text najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-vlada-pomoc-naroky-lide-v-nouzi.A200416_092822_domaci_soch.

Související články:
Prázdná kapsa