Byla krásná a strašně maličká. Držela jsem ji v dlani a loučila se s ní, vzpomíná Eva na porod mrtvé dcery

Datum publikace: 20. 02. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Když mi při kontrolním ultrazvuku doktor říkal, že se mu nezdá délka dceřiných rukou, měla jsem pocit, že sama sebe pozoruju shora, že se mě ta situace snad vůbec netýká,“ popisuje Eva Zemanová moment, kdy se poprvé dozvěděla, že čeká dítě s vrozenou vývojovou vadou.

Ve 21. týdnu těhotenství dostala Eva a její manžel několik dní na rozhodnutí, jestli budou v těhotenství pokračovat. „Byla to čirá hrůza, pořád dokola jsme o tom mluvili. Pak ale přišla další kontrola a já se dozvěděla, že dceřino postižení je rozsáhlejší. Že se miminko patrně nedožije narození, případně nepřežije porod. Slzy mi tekly proudem, ale cítila jsem úlevu,“ říká. Mrtvou dceru Anežku nakonec Eva porodila na konci srpna. „Byla krásná a strašně maličká. Držela jsem ji v dlani a loučila se s ní,“ vzpomíná. V listopadu začala mít panické ataky. „Jakmile se setmělo, začala jsem se klepat. Měla jsem pocit, že umírám, že umírá moje starší dcera,“ popisuje Eva na svůj psychický stav, který jí zlepšily léky.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/byla-krasna-a-strasne-malicka-drzela-jsem-ji-v-dlani-a-loucila-se-s-ni-vzpomina-8931789

Žena je schoulená v klubíčku