Bití i psychický teror. Dětských obětí domácího násilí přibylo během pandemie: Nejen jim pomáhá nadace Sirius

Datum publikace: 20. 10. 2021
Periodikum:
blesk.cz
„Pomáháme dětem, které neměly v životě štěstí.“ Tak zní motto nadace Sirius, která už od roku 2008 pomáhá znevýhodněným dětem, a to především prostřednictvím různé řady projektů, které nadace financuje. Začátkem října se díky grantové výzvě nadace Sirius v Praze otevřelo terapeutické centrum Acorus pro děti postižené domácím násilím. Nadace tak reagovala na prognózu odborníku, kteří odhadli, že právě pandemie koronaviru zvýší rizika finančních potíží v rodinách, psychické zátěže a v neposlední řadě i častějších projevů domácího násilí. Spolu s terapeutickým centrem nadace rozdělila asi 13 milionů mezi dalších 5 projektů.

Nadace Sirius v minulém roce nechala ve spolupráci s Univerzitou Karlovou vypracovat prognózu dopadu pandemie na rodiny s dětmi. „Oslovili jsme přes 100 odborníků ze sociální sféry, kteří jasně potvrdili, že vlivem pandemie dochází ke zhoršení ekonomické a sociální situace u všech typů rodin - od kompletních přes samoživitele až po domácnosti pečující o zdravotně postiženého člena. Jde o nejkomplexněji zpracovanou prognózu tohoto typu, která kdy na území České republiky vznikla,“ řekla pro Blesk ředitelka nadace Sirius Dana Lipová.

Odborníci jako 3 největší hrozby identifikovali finanční potíže způsobené ztrátou zaměstnání, psychickou zátěž rodičů, kteří při lockdownu museli skloubit svoji práci, výuku dítěte a starost o domácnost. A v neposlední řadě eskalaci domácího násilí. Rodiny spolu byly zavřené 24 hodin v často ne zcela vyhovujících bytových podmínkách – neměli dostatek osobního prostoru, což vedlo k eskalaci domácího násilí a to jak v rodinách, které tento problém nikdy neřešili, tak i v těch, kde je tento problém dlouhodobý a situace ho ještě zhoršila.

Celý článek najdete zde: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/692959/biti-i-psychicky-teror-detskych-obeti-domaciho-nasili-pribylo-behem-pandemie-nejen-jim-pomaha-nadace-sirius.html

Související články:
Ruka v pěst