Během lock-downů musíme opečovávat více zoufalé a unavené rodiče, k dětem se dostaneme až po půl hodině

Datum publikace: 02. 01. 2022
Periodikum:
barrandov.tv
Vládní restrikce nezpůsobují jen ekonomická oslabení firem a rodin nebo nedostupnost zboží. Jsou výraznou příčinou enormního nárůstu stresových situací a následných psychických vypětí, a to především u dospělých, nejčastěji ekonomicky aktivních. Ti se dostávají do kombinovaných situací ztráty zaměstnání, napjatých situací s penězi, komplikované péče o děti i vyrovnáváním se s úmrtími v rodině. O tom, jak je možné si nechat bezplatně poradit v krizových situacích, jak se mění témata hovorů v jednotlivých obdobích a proč se Češi stále stydí i jen zavolat si pro odbornou pomoc, když už si neví rady, je dnešní rozhovor s Jarmilou Kubáňkovou, Ph. D. – metodičkou Linky první psychické pomoci 116 123.

Jak ovlivnil Covid to, s čím se na vás klienti obracejí, oproti běžným situacím?

Na naší krizové lince se nejčastěji setkáváme s ekonomicky aktivními lidmi, s dospělými, a tak se témata točí okolo výchovy dětí, následně okolo problémů s tím, že se stávají sendvičovou generací, a pak se situacemi souvisejícími s odchodem ze zaměstnání. Obsahem hovorů jsou nejvíce vztahy kolem nich. Vztahy se současnými či bývalými partnery, se stárnoucími rodiči, s již velkými odrostlými dětmi… Je to pochopitelné a logické, protože jakkoliv nás vztahy nabíjejí, tak nás umí i nejvíce zničit.

A pokud se na nás neobrací s problémy ve vztazích, které mají či skončily, tak se na nás obrací s tím, že mají potíže sami se sebou. Tedy „nejsem dost výkonný/výkonná“, nebo „je mi 25 let a ještě nemám partnera/partnerku“, nebo „už ve 40 letech jsem rozvedený, jako první z naší třídy“ apod.

Celý článek najdete zde: https://www.barrandov.tv/rubriky/zpravy/protext/behem-lock-downu-musime-opecovavat-vice-zoufale-a-unavene-rodice-k-detem-se-dostaneme-az-po-pul-hodine_19418.html

žena s telefonem