Batolata, která jsou bez matky více než osm hodin, mají rušený psychický vývoj

Datum publikace: 21. 03. 2017
Periodikum:
bety.cz
Řada rodičů se musí vrátit do práce krátce po narození dítěte, které pak svěří do péče jeslí či soukromých pečovatelů. Norští vědci ale prokázali, jak zhoubný vliv na zdraví člověka má právě to, když musí od útlého dětství trávit v rukou cizích pečovatelů či s jinými dětmi v jeslích.

Odloučení od rodiče značně zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi dítěte. Tento hormon působí zhoubně na vývoj mozku a takové dítě je pak stydlivé a má zhoršenou schopnost sebeovládání. Informuje o tom portál bety.cz.

Norští vědci vyšetřili děti ve věku jednoho a půl roku. Některé z nich byly v domácí péči rodičů, jiné navštěvovaly jesle. Batolata, která byla v jeslích osm a více hodin denně měla výrazně vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu ve slinách.

Separační úzkost

„Malé děti, které ještě nejsou schopné sociálních interakcí a nemají dobrou jazykovou výbavu, trpí v cizí péči mimo rodiče. Ti jim scházejí, mají separační úzkost a pečovatel či sestra v jeslích jsou pro ně stresující,“ tvrdí profesorka Mary Britt Drugliová z Norské univerzity vědy a techniky.

Pracující rodiče dětí by po příchodu z práce měli věnovat potomkům maximum času a péče. Jejich zájem a přítomnost totiž výrazně sníží hladinu kortizolu v krvi a mají terapeutický účinek. „Ostýchavost, špatné sebeovládání a negativní emocionalita souvisejí se zvýšenou hladinou kortizolu v krvi dítěte,“ tvrdí autoři výzkumu.

Celé znění článku najdete na: https://www.bety.cz/deti-a-rodina/clanky/21221/Batolata-ktera-jsou-bez-matky-vice-nez-osm-hodin-maji-ruseny-psychicky-vyvoj?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

> další zprávy z médií