Baby-blues a poporodní deprese: Tanec hormonů kontra vážná porucha

Datum publikace: 13. 02. 2017
Periodikum:
babyweb.cz
Velmi často se maminky čerstvě narozených dětí octnou situaci, kdy ještě v porodnici vystřídá jejich radost nečekaný smutek a nepokoj. Pochopitelně se hned začnou bát, že se jedná o poporodní depresi. Většinou ale jde o „pouhý“ poporodní splín.

Slovo deprese je velmi módní a označujeme jím často každý svůj smutek, pocit beznaděje. I v tomto případě jde o dva rozdílné jevy, i když se oba týkají psychiky. Baby-blues, tedy poporodní splín, je jevem fyziologickým, zatímco poporodní deprese patologickým. Splín, jenž se dostaví pár dní po porodu, souvisí s hormonálním „kotrmelcem“ v těle ženy. Poporodní deprese se ohlašuje až po několika týdnech nebo dokonce po měsíci. Zatímco v prvním případě stav smutku po pár dnech odezní, deprese se může vléct týdny, měsíce, někdy i roky. Dá se říct, že smutek po porodu je svázaný s budoucností, tedy s neznámým světem, který se s příchodem nové bytosti otvírá, deprese mívá často kořeny v minulosti. Pokud v ní zůstaly nějaké nevyřešené problémy, právě teď se otvírají jejich stavidla.

Vír hormonů se sám zklidní

Zhruba tři dny po porodu dochází v těle ženy k výrazné hormonální změně. Těhotenské hormony si už své "odpracovaly" a střídají je jiné, spojené s tvorbou mateřského mléka. Je to skutečný hormonální masakr, jenž se podepíše na psychice a projeví se zvraty nálad, rozbouřenými emocemi. Žena v té době prodělává velkou proměnu fyzickou, cítí ještě dozvuky porodu, bolest, potíže s ním spojené, příliš se kvůli dítěti a kojení nevyspí, navíc je bombardovaná četnými návštěvami blízkých. Přemítá také o tom, jak se její osobní i rodinný život radikálně změní, jaká teď leží na ní i partnerovi odpovědnost. Každá žena prožívá tento stav jinak, s jinou intenzitou. Některou přepadne splín jen na několik hodin, třeba když její muž nebo matka odejdou z porodnice, jiná tiše trpí i několik dní.

Vypovídat se i držet za ruku

Skrývat pocity smutku však nepomáhá. Mnohé ženy to činí z obavy, že okolí je označí za "hysterku". Také časté nejasnosti, co vlastně je poporodní splín a co deprese, mohou tuto situaci občas zkomplikovat a stává se z ní strašák. Pokud si novopečená maminka uvědomí, že stav smutku po porodu je normální a brzo přejde, tak se s ním lépe vyrovnává. Jestliže ho nedokáže zvládat sama, neměla by se stydět a povolat pomoc. "V takové situaci je podstatné, aby maminka měla u sebe někoho, kdo dokáže dobře naslouchat, komu se může svěřit," říká Nathalie Lancelinová, francouzská psycholožka specializovaná na poporodní problémy žen. Je jedno, zda to bude někdo z rodiny nebo odborník. Tyto stavy by se neměly podceňovat, protože některé matky je prožívají zvlášť intenzivně. Navíc vztah matka-novorozenec funguje na principu spojených nádob. Pokud má maminka nějaké problémy, projeví se to i u dítěte.

Celý článek najdete na: https://www.babyweb.cz/baby-blues-poporodni-deprese-tanec-hormonu-kontra-vazna-porucha.