Aby děti se zdravotním znevýhodněním nekončily v ústavech. Praha má novou odlehčovací službu

Datum publikace: 19. 12. 2021
Periodikum:
regionpraha.cz
Hlavní město zahájilo novou odlehčovací službu pro děti se zdravotním znevýhodněním. Využívat ji mohou zejména rodiče nebo pečovatelé dětí s mentálním a kombinovaným znevýhodněním, ale i s poruchou autistického spektra. Odlehčovací služba je poskytovaná v prostorné domácnosti u parku Grébovka nejprve v ambulantním režimu, na jaře začne sloužit i v pobytové formě.

„Na území hlavního města žije více než 2 700 dětí se zdravotním znevýhodněním, které potřebují nějakým způsobem zvýšenou péči. Odlehčovací služby, které by rodinám nebo pečujícím pomáhaly zvládat každodenní zátěž, ale v hlavním městě dlouhodobě chybí. Vyčerpané rodiny tak vozí své děti do zařízení v Mladé Boleslavi nebo v Náchodě. Nedostatek odlehčovacích služeb může vést k totálnímu vyčerpání rodin a k následnému umisťování dětí do ústavů. Jednou z mých priorit je tohle změnit. Z toho důvodu jsme otevřeli zcela novou službu, která pomůže udržet děti v jejich rodinách. A chystáme další,“ říká Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví. Novou službu provozuje Dětské centrum Paprsek, příspěvková organizace hl. m. Prahy. Při dobrém nastavení ji každý rok bude moci využívat několik desítek rodin.  “DC Paprsek dlouhodobě usilovalo o rozšíření nabídky svých služeb a je rádo, že k tomu dostalo příležitost. Klienty odlehčovací služby totiž jsou primárně rodiče, opatrovníci a lidé, kteří pečují o své rodinné příslušníky.

Celý článek najdete zde: https://www.regionpraha.cz/zpravodajstvi/aby-deti-se-zdravotnim-znevyhodnenim-nekoncily-v-ustavech--praha-ma-novou-odlehcovaci-sluzbu-167907/

dívka s Downovým syndromem