10 věcí, které svým dětem neříkejte

Datum publikace: 22. 08. 2016
Periodikum:
Maminka
Věty typu "Počkej, až se vrátí táta!" nebo "Podívej se, jak hezky se chová tvoje sestra, zatímco ty…" by vás asi nenapadlo dítěti říkat. Existují však i další fráze, které na první pohled možná nevypadají zas až tak nevhodně, ale určitě by se daly nahradit mnohem lepšími formulacemi. Jaké to jsou?

O tom, jaké zdánlivě nevinné každodenní fráze mohou ve skutečnosti víc uškodit než pomoci, informuje časopis Maminka.

1. "SKVĚLÁ PRÁCE."

Pozitivní motivace je určitě mnohem efektivnější než ta negativní, na tom se asi shodneme. Měli bychom si však dávat pozor na to, jak svou chválu formulujeme. Obecné věty typu "skvělá práce" nedávají dítěti dostatek motivace do budoucna. Jak správně chválit, radí Jan Vepřek, ředitel soukromé Základní školy Navis: "V dnešní době je moderní děti nechválit. Děti ale povzbuzení potřebují a je jen na nás, jak s pochvalou naložíme. Pochvala by neměla nálepkovat, paušalizovat, například: ‚Jsi šikula.‘ Také nesmí být nepravdivá, například když se slzou v oku chválíme obrázek, který dítě spíchlo levou rukou za třicet sekund. Určitě by také k sobě neměla mít přilepená žádná ‚ale‘, tedy: ‚Je to nádherné, ale příště to zkus vybarvit zelenou‘," dodává Jan Vepřek. Pedagog navíc doporučuje, abychom vhodnou formulací dítě povzbudili k větší samostatnosti: "Udělal jsi to opravdu hezky a příště to určitě zvládneš bez pomoci."

2. "CVIČENÍ DĚLÁ MISTRA."

Sice je pravda, že čím více času dítě věnuje nějaké aktivitě, tím lépe se vyvinou jeho schopnosti. Na počátku učení však může být tato věta povzbuzením k dalšímu snažení. Pedagog a otec tří dětí Jan Vepřek říká: "Každé dítě si musí uvědomit, že ‚žádný učený z nebe nespadl‘. Pomůže mu to při překonávání prvotních obtíží. Mělo by se ale také učit znát svoje limity v tom, co se lze naučit." Rodiče by si rovněž měli dát pozor na to, aby na své dítě nevytvářeli přehnaný tlak. Ředitel Základní školy Navis k tomu dodává: "Přemíra snahy uspět v nějaké oblasti může vést ke zklamání ze sebe samého: ‚Co dělám špatně, když mi to nejde tak dobře?‘ Proto vždy dbejme na to, aby se dítě nepoměřovalo s ostatními, ale aby mělo radost ze svého postupného zlepšování."

3. "VŽDYŤ SE TI NIC NESTALO."

Zná to snad každá máma: Dítě zakopne a už křičí na celou ulici. Snažíte se ho rychle uklidnit a řeknete mu: "Vždyť to nic nebylo." Tím ale vlastně znehodnocujete jeho pocity, neberete je vážně. Dítě totiž cítí bolest a chce, abyste mu od ní pomohla, ne se s ním dohadovala, jestli ho to opravdu bolí. Raději ho obejměte a řekněte mu: "To ale muselo bolet, viď? Pojď, já ti to pofoukám."

Celé znění článku najdete v tištěném vydání časopisu Maminka: https://www.maminka.cz/

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem:

Vnučka a dědeček