Nákazy z pískovišť: co číhá na děti?

Datum publikace: 13. 04. 2012
Periodikum:
Jihlavské listy
Mohou být zdrojem řady závažných onemocnění. Jsou rájem bakterií, parazitů a virů. Řeč je o dětských pískovištích.

Slunečné počasí láká maminky s dětmi na pískoviště. Jen některé z nich ale vědí, jaké skryté nebezpečí na jejich potomky právě v písku číhá. Hygienici sice kvalitu pískovišť pravidelně kontrolují, to ale k bezpečí dětí zdaleka nestačí.

Dalo by se říct, že nejmenší zlo, které může po hře na pískovišti následovat, jsou střevní potíže a průjem. Děti mohou onemocnět i bakteriálními infekcemi, které způsobují dýchací problémy. Spolu s olíznutím lopatky mohou zase spolykat vajíčka parazitů, kterých se organismus obtížně zbavuje, jako jsou třeba škrkavky.

„Neudržovaná a nezabezpečená pískoviště představují zvýšené riziko ohrožení zdraví dětí, které si na nich hrají, neboť přítomné mikroorganizmy a paraziti mohou vnikat do těla přes kůži, při požití písku nebo vkládáním znečištěných rukou do úst,“ potvrzuje jihlavská hygienička Kamila Hodačová.
Dětská pískoviště mohou být potom zdrojem celé řady závažných onemocnění u dětí. A to nejen dobře známých nemocí s bakteriální či parazitární etiologií, většinou šířených zvířecími exkrementy, ale i virových onemocnění přenášených píchnutím pohozenou a nemocným narkomanem použitou jehlou - v tomto případě jde hlavně o virové hepatitidy A, B a C a infekci HIV.

„Původci infekčních mikrobiálních či parazitárních onemocnění mohou být přenášeni domácími i volně žijícími zvířaty. Jsou přítomni nejen v exkrementech, ale i na kůži, srsti a peří zvířat nejen zjevně nemocných, ale také zdravých přenašečů,“ dodává hygienička Hodačová. Nemoc však nehrozí na pískovišti jen dětem, ale i rodičům. Obzvlášť pro těhotné ženy je nebezpečná toxoplazmóza, kterou přenášejí toulavé kočky. Psi a kočky jsou rovněž hlavním rezervoárem škrkavky psí a kočičí, tedy toxokarózy. Obrana existuje jediná - chránit hřiště před zvířaty plotem.

Na Vysočině je celkem evidováno 135 veřejných hracích ploch, z toho 25 v Havlíčkově Brodě, 26 v Jihlavě, osm v Pelhřimově, 59 v Třebíči a 17 ve Žďáru nad Sázavou.
V krajském městě mohou maminky se svými ratolestmi podle hygieniků vyrazit s relativně klidným svědomím například na hřiště vedle nákupního centra na sídlišti Březinova, do areálu letního kina v parku Heulos nebo na Štefánikovo náměstí. Při návštěvě dětského hřiště by se rodiče měli ale porozhlédnout, jestli se tam nenachází injekční jehly, střepy nebo jiný nebezpečný odpad.
V loňském roce bylo v Kraji Vysočina provedeno celkem 14 kontrol veřejných hracích ploch, z toho bylo provedeno deset odběrů na mikrobiologické vyšetření. V krajském městě nebyly závady podle hygieniků nalezeny.

A jaká pravidla dodržovat z pohledu hygieny na domácích pískovištích? „Opatření mají vést k minimalizaci mikrobiologického znečištění, jako je například zábrana vstupu volně pobíhajících zvířat, zakrytí pískoviště a podobně,“ dodává závěrem Kamila Hodačová.

 

Článek pochází z deníku Jihlavské listy http://www.jihlavske-listy.cz/

 

> další zprávy z médií