Zpátky k tužce aneb Proč je pro děti důležité psát rukou

Datum publikace: 09. 09. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Že v době počítačů a chytrých telefonů v práci i doma málo píšeme rukou, nepřekvapuje. Svět dospělých je ale něco jiného než vývoj a růst dítěte a jeho schopností. A tady bijí odborníci na poplach. Zaznamenávání více či méně důležitých věcí perem nebo tužkou totiž rapidně klesá zvláště u mladé generace. Děti umějí ovládat tablety dřív, než začnou psát na papír. Ruční psaní má přitom v našem vývoji obrovský význam.

Pediatři v západním světě varují, že pro dnešní děti je těžké držet správně tužku a pero – svaly v ruce a prstech jim ochabují nebo se vůbec neposilují právě kvůli značnému používání moderních technologií. „Děti nenastupují do školy se stejnou silou v ruce, jakou měli jejich předchůdci před deseti lety,“ říká Sally Payneová, specialistka na pediatrii z instituce Heart of England NHS Foundation.

Pozor na tvrdou ruku

Jednoduše řečeno, předškolákům chybí pořádný trénink. No jen si vzpomeňte na stohy pokreslených či prostě počmáraných papírů z vašeho raného dětství – ruka se tužila a dětská fantazie pracovala. Rodiče „jen“ dodávali papír, pastelky, případně občas dítěti ukázali, jak se co kreslí, a nadšeně hádali, co že to jejich potomek úžasného namaloval. Ruku v ruce s kreslením šly i první pokusy napsat písmena...  Dnes ovšem podle odbornice ručky nepracují tak, jak mají, prostě proto, že je mnohdy snazší děti zabavit tabletem... „Ve škole dostanou tužky, ale neumějí je držet, protože nemají základní dovednosti. Na to, abyste byli schopni vzít tužku a začít ji používat, musíte umět dobře používat svaly ve vašich prstech.“ Zdaleka přitom nejde „jen“ o nedokonalé ruční psaní – to by se týkalo poněkud úzce především grafomotoriky, tedy schopnosti používat pomůcky, jako jsou tužka či pastelky.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/zpatky-k-tuzce-aneb-proc-je-pro-deti-dulezite-psat-rukou-40371218

Související články:
Dítě si kreslí