Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Datum publikace: 21. 05. 2018
Periodikum:
idnes.cz
O tom, že děti potřebují pohyb, třeba v podobě sportovních aktivit, nikdo nepochybuje. Mějme ale na paměti, že některé druhy sportu představují pro naše ratolesti velké nebezpečí, které bychom neměli podceňovat.

Vyvíjející se mozek dítěte je měkká, poddajná a křehká tkáň tvořená zranitelnými neurony, která je uzavřená v tuhé kostní schránce, lebce. Aby byl mozek co nejlépe chráněn před zevními silami, je obklopen mozkovými obaly a ochrannou vrstvou mozkomíšní tekutiny. Ta funguje jako tlumič nárazů a umožňuje bezpečně provádět běžné činnosti jako běhání a skákání, a to bez rizika poškození zranitelných neuronálních struktur v mozku.

Tři důležité faktory související s poškozením mozku:

  • Pokud síla působící na hlavu překročí jistý práh, nemůže mozkomíšní tekutina efektivně ochránit mozkovou tkáň před kolizí s pevnou kostí lebky a dochází k mikrotraumatizaci mozku. Pokud jsou síly působící na mozek ještě větší, dochází k dobře známému otřesu mozku. Tento práh může být často překračován na sportovních hřištích nebo v kroužcích kontaktních sportů. Navíc je u dětí tento práh snížen méně bytelnou lebkou a vyšší zranitelností vyvíjející se mozkové tkáně.
  • Na rozdíl od mnoha jiných buněk v lidském těle je regenerace mozku limitovaná, protože mozková tkáň se nemůže obnovovat množením neuronů.
  • Podobně jako zánětlivé faktory postupně ničí kloub v případě jeho zánětu, bývá i poškození mozkové tkáně doprovázeno produkcí řady faktorů, např. tau proteinu. Tyto změny ukazují na pomalou a záludnou destrukci mozkové tkáně, přestože zjevné symptomy progredujícího neurologického postižení se projeví až roky po traumatické zátěži.

Uznávaný odborník, nestor české neurologie a někdejší přednosta Neurologické kliniky Univerzity Karlovy, Prof. Karel Henner nejednou sklidil posměch, když upozorňoval, že box může být škodlivý pro lidský mozek. Od té doby medicínský výzkum opakovaně prokázal, že měl pravdu, a box jako sportovní aktivita, zejména na amerických středních školách a univerzitách, byl zakázán. Stalo se tak poté, co výzkum nepochybně ukázal, že údery do hlavy způsobují onemocnění nazývané „boxerská demence“, která je dnes také popisována diagnózou „chronická traumatická encefalopatie“ (CTE).

Potvrzení diagnózy CTE u profesionálních a univerzitních hráčů a také středoškolských studentů hrajících americký fotbal a následný rozruch související s miliardovým finančním odškodněním některých z těchto sportovců spustily odbornou i laickou diskusi o možných zdravotních následcích chronické traumatizace mozku související s kontaktními sporty. Tyto události nevyhnutelně vyústily k zintenzivnění medicínského výzkumu a zahájení vědeckých studií. Publikované studie prokázaly propojení mezi údery do hlavy a následnými neurologickými problémy projevujícími se později jako Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba nebo CTE. Podrobný výzkum dále vedl k potvrzení CTE a dalších progresivních neurologických poruch u hráčů většiny kontaktních sportů jako jsou hokej, rugby, wrestling a dokonce i fotbal.

Celý článek již bohužel není dostupný.

další zprávy z médií