Znalec o rušení ústavů: Najít pěstouny pro Romy a postižené bude těžké

Datum publikace: 21. 05. 2012
Periodikum:
idnes.cz
Malí Romové či děti s postižením budou po zrušení kojeneckých ústavů hledat náhradní rodiče velmi obtížně, míní v rozhovoru pro iDNES.cz manažer Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd.

Upouštění od ústavní péče chválí. Změny však podle něj nepůjde udělal tak rychle, jak si stát předsevzal.

Jak se vám celkově záměr ministerstva práce a sociálních věcí, vyjádřený v zákoně o sociálně-právní ochraně dětí, zamlouvá?
Se záměrem plně souhlasíme, tuto cestu se snažíme dlouho prosazovat. Je to celosvětový trend a něco, v čem je Česká republika pozadu. Děti v ústavech jsou hůře připravené na život. V náhradních rodinách si především malé děti lépe vybudují sebedůvěru.

Je reálné, že se najde dostatek vhodných pěstounů, když ani dnes jejich počty nedostačují?
Na Slovensku to trvalo minimálně osm let, než se podařilo sehnat dostatek pěstounů, že už děti nemusely do ústavů. Podobná situace asi bude i u nás. Musí se na tom pracovat. Rozhodně to není záležitost jednoho roku či dvou let. Ministerstvu někteří lidé vyčítají, že ještě neprobíhají nábory pěstounů, je ale nutné si uvědomit, že zákon ještě není přijatý.

Podaří se najít pěstouny pro děti s postižením či Romy, kteří už nyní obtížně nacházejí náhradní rodinu?
Bude to těžké. Máme zkušenosti, že například starší romské děti často do rodin nechtějí. Chtějí zůstat v ústavech, líbí se jim tam. Některým dětem se říká baťůžkáři, protože jdou z rodiny do rodiny a v žádné dlouho nevydrží. Když v rodině nechtějí být, tak se pak z ní stává s nadsázkou řečeno domácí polepšovna nebo domácí vězení. V některých případech lidé nejsou schopní s dětmi pracovat a vracejí je.

Může někoho k pěstounské péči motivovat zvýšení odměn, které stát plánuje?
Možná ano. Státní aparát by měl ale jasně říct, koho chce za pěstouny. Jsme v kontaktu s organizacemi z Rakouska a Německa a tam se s rodiči, kteří chtějí být pěstouny, třeba rok a půl pracuje, aby se skutečně zjistila jejich motivace a aby se na vlastní kůži setkali s realitou pěstounství. Často se totiž jedná o těžko zvládnutelné děti. Musí se připravit na to, že dítě možná nebude jako jejich vlastní syn, který hraje na tři hudební nástroje, chodí do skautu a k tomu ještě je na vybraném gymnáziu.

Celé znění článku najdete na http://zpravy.idnes.cz/pestouni-romove-postizeni-ddq-/domaci.aspx?c=A120514_153109_domaci_jj

 

> další zprávy z médií