Ženy končí na ulici kvůli finanční tísni. Pomoci má zákon

Datum publikace: 20. 05. 2015
Periodikum:
aktualne.cz
U mužů jsou mnohem častěji příčinou závislosti na drogách, alkoholu nebo hracích automatech. Vyplývá to z průzkumu Armády spásy.

Paní Ivana se během pár hodin ocitla i s dětmi na ulici. Poté, co její partner skončil ve vězení, nezvládala sama platit nájem a o byt přišla. Obdobný příběh zažívá každá druhá žena, která přijde o domov.

Právě finanční tíseň je důvodem bezdomovectví u 57 procent klientek Armády spásy. Následují rozchody s partnerem nebo domácí násilí, v průzkumu je jako příčinu své situace uvedlo 26 procent žen bez domova. Armáda spásy se ptala 147 žen.

"Zatímco u mužů jsou často problémem závislosti, výzkum ukázal, že u žen hraje závislost roli jen v malém procentu. Žena se na ulici dostává opravdu hlavně proto, že neexistuje jiná možnost, kde by bydlela," vysvětluje ředitel Armády spásy Jan František Krupa.

Pomoci by ženám mohl připravovaný zákon. "Jsem přesvědčen, že zákon o sociálním bydlení bude mít právě u žen největší dopad," říká Krupa.

Zákon má vzniknout podle koncepce, kterou nyní posuzují jednotlivá ministerstva. Šéfporadce premiéra Vladimír Špidla odhaduje, že během několika týdnů by se koncepce mohla dostat na stůl vládě.

 

Celé znění zprávy najdete na https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeny-konci-na-ulici-kvuli-financni-tisni-pomoci-ma-zakon/r~bfc5fe26fe2a11e4bfa2002590604f2e/.

> další zprávy z médií