Zdraví dítěte ovlivní i věk otce. Rapidně zvyšuje rizika, tvrdí studie

Datum publikace: 04. 03. 2014
Periodikum:
idnes.cz
Muži, kteří plánují založení rodiny až po čtyřicítce, musí počítat s tím, že jejich dítě bude mít horší zdraví. A taky mu to nemusí jít příliš dobře ve škole.

Dokázala to nejnovější vědecká studie, která nyní vyšla v prestižním medicínském časopise JAMA ve Spojených státech.

Šetření, které provedla univerzita v Indianě a švédský Institut Karolinski na vzorku 2,6 milionu lidí, dokázalo, že otcové ve věku nad 45 let mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že zplodí nemocné dítě, než muži ve věku 24 let.

U spermatu starších otců je totiž vyšší riziko, že vzniknou genetické mutace. Například až třináctkrát pravděpodobnější je vznik hyperaktivity u dětí. Dvakrát vyšší je i pravděpodobnost duševních poruch, a riziko maniodepresivní psychózy je dokonce pětadvacetinásobné.

A to není vše. Dvaapůlkrát je vyšší pravděpodobnost, že potomek spáchá sebevraždu. A se stejně vysokou pravděpodobností jejich dítě snáze podlehne drogám nebo jiné závislosti. Tyto děti narozené starším otcům nad pětačtyřicet let navíc mají horší školní výsledky, jak dokázala obsáhlá studie.

 

Celé znění zprávy najdete na http://zpravy.idnes.cz/odkladani-rodicovstvi-a-zdravi-deti-dbq-/domaci.aspx?c=A140303_202858_domaci_ert

 

> další zprávy z médií